Закон про комфортне материнство в Україні: про нововведення розповідає народна депутатка Марина Бардіна

Народна депутатка Марина Бардіна. Фото: facebook.com/marynabardina

Жінки в Україні тепер можуть на власний розсуд визначати дати декретної відпустки. Відповідний закон вже ухвалила Верховна Рада України. Його вже називають законом про комфортне материнство.  Тож як відтепер жінка може розпоряджатися днями декретної відпустки та які зміни чекають українських жінок надалі, розповіла депутатка Верховної Ради України Марина Бардіна. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Розкажіть, будь ласка, детально, про що йдеться в законі? Які права тепер мають жінки?

— Я цей закон називаю "законом про комфортне материнство". Тому що змінилася суть підходу до того, як жінка може визначати свій комфорт під час вагітності й після народження дитини. Є 126 днів оплачуваної відпустки у зв'язку з пологами й вагітністю для жінок. Це за умови, коли там одна дитинка народжується і пологи проходять добре, без жодних ускладнень або без кесаревого розтину.

На прикладі цього стандарту ці 126 днів ділять на 70 днів до пологів і 56 днів — після. Тобто не залежно від того, чи хоче жінка продовжувати працювати перед пологами, чин ні, лікар відправляє її на лікарняний, бо відкривається лист непрацездатності. Тоді жінка може взяти відпустку.

В чому проблема? В тому, що багато українок хочуть взяти цю відпустку ближче до моменту пологів. Жінка не має потреби 70 днів до пологів знаходитися вдома, бо хоче працювати. Тому тепер вона зможе піти у відпустку пізніше, а лікар відповідно відкрити пізніше лист непрацездатності. Якщо раніше дні не використаної до пологів відпустки "згорали", то тепер їх можна буде перенести на період після пологів і таким чином відпустка пролонговується.

Таким чином, якщо жінка йде у відпустку за 20 днів до пологів, то після народження дитини вона має 106 днів відпустки. Тобто це про право вибору жінки. Схоче вона йти за 70 днів до народження дитини — піде, не захоче, то використає ці дні після пологів. 

— То цей закон про права жінок загалом чи просто про інший підхід до материнства?

— Це історія про те, що жінка має право облаштувати своє материнство так, як їй буде зручно. До того ж це майже чотири місяці оплачуваної відпустки після пологів. Тобто це історія про права та вибір жінок. Мені здається, що зараз ми в Україні маємо вболівати за комфортне материнство та батьківство. Ми все ще маємо купу бар'єрів, і кожна мама або тато, які виїжджали з дитячим візочком в місто, знають, як складно пересуватися населеним пунктом з малою дитиною.

Мені здається, що ми крок за кроком і з таких законодавчих ініціатив, і з політики безбар'єрності, маємо рухатися до комфортного батьківства в Україні. Щоб родини бажали народжувати дітей, щоб у нас було більше багатодітних сімей. Власне комфортне середовище сприятливо впливає на рішення родин. Звичайно, економічна складова, підтримка дітонародження, важлива, але не менш важлива можливості поєднувати дітонародження з роботою.

Україна рухається до Європейського Союзу. Є певні європейські директиви, які надають комфортні умови перебування у декретній відпустці. Ми досліджували міжнародні практики, коли писали свій законопроєкт. Тепер його проголосували тому це вагомий крок до європейського майбутнього України, в тому числі.

Які кроки ще попереду?

— Закон, який проголосований, треба удосконалити. Я б хотіла, щоби ми спільно з Міністерством охорони здоров'я доопрацювали один момент. Зокрема, треба відв'язати відпустку у зв'язку з вагітністю і пологами від листа працездатності. Тому, що все-таки народження дитини, не дуже пов'язане з лікарняним. Це позитивний момент, а не хвороба. Лікарняні асоціюються саме з хворобами. Тому я думаю, що парламент ще може це доопрацювати.

З більш глобального, то ми маємо розробляти сценарій відпустки для жінок та чоловіків. Ця сфера досі не реформована в нашій країні, і ми повинні дивитися, як це відбувається, наприклад, у Швеції. Швеція, як на мене, взагалі є лідером з точки зору відпусток у зв'язку з народженням дітей для жінок і чоловіків.

Тобто нам треба реформувати сферу так, щоб чоловіки теж могли доглядати за малюком. Ще на початку скликання ми проголосували нову відпустку для чоловіків у зв'язку з народженням немовлят. Тобто сьогодні в Україні кожен чоловік має право взяти два тижні оплачуваної відпустки з моменту народження своєї дитинки.

Ми маємо рухатися в ключі, коли й жінка, і чоловік, може мати більше можливостей та розподіляти між собою обов'язки з догляду за дітьми. Щоб в нас не було цієї такої жіночої бідності. В плані того, що жінки частіше йдуть в трирічну відпустку по догляду за дітьми, яка є не оплачуваною. Виникає питання про економічну підтримку жінок. Сьогодні є виплати на дитину, але вони не допомагають матері почуватися комфортно у відпустці по догляду за дитиною.

Мені здається, що правильно рухатися сценарієм, коли жінка і чоловік матимуть можливість по черзі бути з дитиною, по черзі працювати. Народження дитини — це спільна відповідальність, це спільний догляд, спільний комфорт.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір