Їх міняти нема на кого, бо у нас немає такої категорії осіб, — правозахисник про депортованих українців

Ілюстративне фото: Facebook

Ще до повномасштабного вторгнення Росія вже, по суті, утримувала в заручниках мільйони українців на окупованих територіях. Безпосередньо перед вторгненням із тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей до Росії було вивезено велику кількість жінок та дітей. Наразі ситуація тільки погіршилася. Про це сьогодні, 20 червня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

"На сьогодні ситуація набагато гірша, тому що до цих територій додалися також додаткові частини Донецької, Луганської, а також Запорізької, Херсонської областей і навіть частина Миколаївської. Ми бачимо, що Росія влаштовує фактично політику "легкого геноциду", заміщення населення, вивозячи величезну кількість населення. За останньою інформацією, близько 13 тис. людей було вивезено тільки з Сєвєродонецька на інші території в Луганській області. Це один із прикладів того, як Росія використовує так звані безальтернативні коридори для евакуації, щоби керувати потоками населення. По-перше, вони проходять через фільтраційні табори, по-друге, вони потім переїжджають на територію Російської Федерації", — каже правозахисник.

За його словами, не всі українці, яких депортують до РФ, мають можливість повернутися.

"Із цих 13 тис., наскільки я знаю, 2-3 тис. вже змогли повернутися, переїхати до інших цивілізованих країн, виїхавши з Росії. Але частина осідає, і частина, не маючи засобів для пересування, не маючи ані знань, ані навичок переїздів, вимушено осідають на цих територіях, куди їх привозять і залишають. Або навпаки навмисне розселяють аж до Далекого Сходу для того, щоб закріпити на території Російської Федерації", — зазначає Павліченко.

Цих людей практично неможливо обміняти, вони не військовополонені, а скоріше, за словами правозахисника, заручники.

"Фактично вони є заручниками, що дозволяє говорити про те, що держава, яка напала на нас, є терористом. Вона бере заручників і використовує людей як заручників для своїх цілей. Їх міняти нема на кого, тому що у нас немає такої категорії осіб. Україна не бере в полон для того, щоб утримувати з метою живого щита заручників. Тому тут може бути лише політичне врегулювання, вимога повернути цих людей, звільнивши їх і дозволивши їм вільно виїхати, бо до них немає жодних претензій як до комбатантів. Вони не є учасниками бойових битв, бойових дій. Це мирні жителі, і їхнє позбавлення волі, переміщення насильницьке — це пряме порушення тих же Женевських конвенцій, тієї ж Третьої Женевської конвенції щодо поводження з цивільними особами. Та Росія чхати хотіла на всі міжнародні правила" , — констатує Павліченко.

Водночас він наголошує, що ці факти фіксуються, стануть об'єктом розслідування та мотивом для ухвалення рішення міжнародних судових інстанцій.

Правозахисник також зазначив, що жителі Сєверодонецька та Лисичанська, які зараз опинилися на території, контрольованій РФ, та проходять фільтрацію, можуть зіткнутися з жорстоким поводженням.

"Ті, хто проходять першу стадію фільтраційних таборів, кого вивозять сьогодні із Сєвєродонецька та Лисичанська, ті перебувають під ризиком безпосередньо і потрапити на допити, і на допити із пристрастю", — вважає Олександр Павліченко.

Читайте також: До Росії депортували понад 238 000 українських дітей: чи є шанс повернути їх додому (ВІДЕО)

Прямий ефір