Євросоюз посилює візовий режим для громадян РФ — деталі, позиції країн, заяви (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minre.gov.ua

Європейський Союз скасовує спрощений візовий режим із Росією. З такою заявою за підсумками празької конференції міністрів закордонних справ країн ЄС виступив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель. Тепер отримання шенгенської візи для громадян РФ займе більше часу, контроль буде суворішим, а вартість подання заявки зросте. Водночас не всі європейські країни задоволені таким рішенням, повідомляє "Дом".

"По-перше, наше рішення значно зменшить кількість нових шенгенських віз для росіян. Процес ускладниться і стане тривалішим, внаслідок чого нових віз буде набагато менше. І такий загальний підхід попередить потенційний візовий шопінг, коли росіяни приїжджають сюди за найкращими умовами. По-друге, тепер ми будемо в персональному порядку розглядати заявки на візи. Особливо для певних груп осіб. Але ми не хочемо відрізати себе від росіян, які не підтримують війну в Україні. Ми не хочемо відокремлювати себе від російського громадянського суспільства", — пояснив верховний представник ЄС з питань закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель.

Такий підсумок зустрічі глав дипвідомств країн Євросоюзу можна назвати стриманим, оскільки загалом росіяни й надалі зможуть отримувати туристичні шенгенські візи. Радикально проти заборони видачі віз виступали Франція та Німеччина. Про те, що на конференції у Празі просуватиметься компромісна пропозиція, МЗС цих країн говорили заздалегідь.

"Ми говоримо не лише про відомих журналістів та відомих діячів опозиції. Ми також маємо надати можливість студентам, які у своєму університеті мають сміливість отримувати інформацію з інших джерел. Я вірю, що ми зможемо знайти в Празі гарне рішення, яке враховуватиме занепокоєння наших балтійських сусідів, які перебувають безпосередньо на кордоні з Росією, а також наша думка, що ми не повинні карати тих, хто має мужність протистояти цьому режиму", — заявила міністерка іноземних справ Німеччини Анналена Бербок.

Вимагають запровадження візового бана для росіян переважно країни півночі та сходу Європи. Особливо безпосередні сусіди Росії та Білорусі. Через заборону авіасполучення всі охочі потрапити з Росії до Євросоюзу їдуть через Фінляндію, Латвію, Литву, Естонію чи Польщу. Цим від початку повномасштабного вторгнення Росії до України скористалися понад 700 тисяч росіян. Під час конференції ці країни виступили із спільною заявою про готовність на рівні держав обмежити в'їзд росіян на свою територію у разі відсутності колективного підходу щодо цього питання в Євросоюзі.

"Справа не в покаранні, а в тому, щоб поставити собі питання: проводити вільний час у Європейському Союзі — це право людини? Я так не думаю. Це привілей. І країни зазвичай мають заслужити такого роду привілеї. Тож це одне. Але знову ж таки, ви знаєте, велика частина дебатів полягає не тільки в тому, щоб відправити повідомлення населенню або щось таке. Це про безпеку. Просто у моїй країні парламент вважає Росію країною, яка підтримує тероризм. Цілком очевидно, що ми маємо проблему з росіянами, які подорожують до моєї країни чи через неї і до сусідніх країн, і до цього питання потрібно ставитися дуже серйозно", — сказав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.

Україна виступає за зупинення видачі туристичних шенгенських віз росіянам. На початку серпня із такою пропозицією до країн Євросоюзу звернувся президент Володимир Зеленський. А перед конференцією міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підтвердив цю позицію.

"Час напівзаходів минув. Тільки жорстка та послідовна політика може дати результат. Візова заборона для російських туристів та деяких інших категорій буде відповіддю на геноцидну агресивну війну Росії у серці Європи, яку підтримують більшість російських громадян", — заявив він у коментарі Reuters.

Раніше Фінляндія, Естонія, Бельгія, Литва, Кіпр, Мальта, Нідерланди та Словаччина запровадили проти Росії низку візових обмежень. В основному йшлося про короткострокові візи. А Латвія, Чехія та Данія разом із цим зупинили видачу посвідки на проживання.

Читайте також: В Україні зараз — вирішальна битва за свободу, всі, хто за свободу, мають бути разом, — Зеленський (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, Європейський Союз сьогодні, 31 серпня, призупинив дію угоди про спрощення візового режиму між ЄС та Росією.

Читайте такожЄС щорічно відвідує близько 10 млн росіян, і візовий бан для них буде болючим, — Бураковський

Прямий ефір