Євросоюз підтримує Україну у війні, розв'язаній Росією — огляд по країнах (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Facebook

Ключовими темами неформальної зустрічі міністрів закордонних справ Європейського Союзу, яка відбувається у Празі, є візові обмеження для росіян та восьмий санкційний пакет. У зустрічі бере участь міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Напередодні у Стокгольмі він провів перемовини із керівництвом Швеції. Йшлося про протидію російській агресії, а також про військову, фінансову та гуманітарну допомогу Україні, повідомляє "Дом".

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на відкритті Стратегічного форуму в Словенії заявила, що Україна має перемогти у війні, яку розпочала Росія, і може розраховувати на всебічну підтримку ЄС.

"Ми фінансово підтримали Україну на понад 10 млрд євро від початку війни і підтримуватимемо стільки, скільки буде потрібно. Ми це робимо для України. Ми робимо це, щоб підтримати наші європейські цінності", — сказала вона.

Прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон під час другого саміту Кримської платформи анонсувала підготовку "додаткового комплексного пакету" допомоги Україні, а вчора під час зустрічі з главою МЗС України Дмитром Кулебою оголосила про конкретні дії.

"Кордони ніколи не повинні змінюватися силою чи війною, і наш обов'язок та честь — підтримувати Україну. Ось чому мій уряд виступить із новими пакетами підтримки для України на суму 1 млрд шведських крон, приблизно 100 млн дол. США. Перша частина являє собою новий пакет військової підтримки у розмірі 500 млн шведських крон, і зміст цього нового пакету підтримки відповідає запитам з вашого боку і доповнить пожертвування інших країн. Рішення буде ухвалено найближчим часом. Друга частина — підтримати економіку України, її стійкість та відновлення. Це ще 500 млн шведських крон", — повідомила вона.

Німеччина могла б допомагати Україні зміцнювати артилерію та сили протиповітряної оборони разом із іншими західними союзниками. Це запропонував канцлер Німеччини Олаф Шольц під час неформальної зустрічі міністрів оборони країн-членів ЄС у Празі. Шольц також висловився за створення спільної системи протиповітряної оборони.

"Спільно створена система протиповітряної оборони в Європі була б не тільки дешевшою та ефективнішою, ніж створення кожним із нас власних дорогих і дуже складних засобів протиповітряної оборони. Це було б посиленням безпеки для всієї Європи та чудовим прикладом того, що ми маємо на увазі, коли говоримо про зміцнення європейської опори НАТО", — заявив він.

Днями Словаччина підписала угоди з Польщею та Чехією, які перебувають у НАТО, щодо захисту її повітряного простору. Країна виводить із експлуатації МіГ-29 радянського виробництва, і потенційно може передати їх Україні. Йдеться про 11 винищувачів.

"Ми ведемо перемовини з нашими партнерами та союзниками не лише в Україні, але й серед країн НАТО та інших держав, які намагаються знайти спосіб допомогти Україні, про те, що ми робитимемо далі з цими літаками МіГ-29. Я можу підтвердити, що є політична воля і є сенс допомагати тим, хто цього потребує", — повідомив міністр оборони Словаччини Ярослав Надь.

ОБСЄ запускає велику програму для України. Йдеться, зокрема, і про повоєнне відновлення.

"Ця програма підтримуватиме українські державні інститути, громадянське суспільство та громадян. Надійне партнерство та безцінні знання та досвід, які ми набули за останні три десятиліття", — поінформувала генеральна секретарка ОБСЄ Хельга Шмід.

Ця програма буде запущена без згоди Росії як держави-учасниці організації. Хоча основним для ОБСЄ залишається принцип консенсусу.

"Від принципу консенсусу, в принципі, вже потроху відходить ціла низка міжнародних організацій, і ОБСЄ тут не є винятком. Зараз на рівні ЄС обговорюють можливість уникнути процедури консенсусу в ухваленні рішень, зокрема і щодо прийняття нових членів усередині Євросоюзу", — коментує керівник аналітичного центру "ІНПОЛІТ" Сергій Биков.

Європейський Союз підписав угоду з Програмою розвитку ООН на суму 21 млн дол. Гроші підуть на розчищення завалів та відновлення критичної інфраструктури в Україні. Також проєкт передбачає відновлення об'єктів електро-, водо- та теплопостачання.

Читайте також: Європейський Союз зробив те, чого ніколи не робив, — Кравчук про військову допомогу Україні (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прибув до Чехії, де бере участь у неформальній зустрічі глав зовнішньополітичних відомств країн Євросоюзу, та розповів про теми, які там обговорюватимуть.

Прямий ефір