Європейський день пам'яті жертв тероризму та початок пандемії коронавірусу — 11 березня в історії

Зустрічаємо понеділок, 11 березня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

11 березня — Європейський день пам'яті жертв тероризму. Ця дата прив'язана до серії наймасштабніших терористичних актів в історії Іспанії 2004 року.  Тоді у чотирьох марійських приміських потягах пролунали потужні вибухи. Загинуло 191 особа, понад 3 000 отримали поранення. За версією слідства, атаку здійснили учасники підпільної ісламістської організації, аби помститися Іспанії за участь у війні в Іраку.

Цього дня 2003 року відбулось перше засідання Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Завдання МКС — притягти до відповідальності осіб, звинувачених у злочинах проти людяності, у тих випадках, коли правосуддя окремих держав не зможе цього зробити. Юрисдикцію судової інституції визнають понад 100 країн світу. Два роки тому Міжнародний кримінальний суд почав розслідування воєнних злочинів Росії в Україні й вже видав ордер на арешт кремлівського диктатора Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у незаконній депортації дітей з території України до Росії.

11 березня 2011 року на японській АЕС "Фукусіма-1" сталася ядерна аварія — одна з найсерйозніших в історії. Причина — природні катаклізми. Землетрус магнітудою дев'ять балів біля північно-східного узбережжя Японії спровокував цунамі. Через стихію основні системи охолодження станції вийшли з ладу, що призвело до серйозних пошкоджень активної зони реактора та вибухів. Рівень радіації перевищив норму у тисячу разів. Понад 160 000 місцевих жителів довелося евакуювати.

Цього дня виповнюється 10 років відтоді, як Верховна Рада Автономної Республіки Крим, всупереч Конституції та законам України ухвалила так звану "Декларацію про незалежність півострова". Цим рішенням депутати почали втілення плану Кремля щодо анексії Криму та Севастополя через проведення псевдореферендуму. Опитування провели за присутності великої кількості озброєних російських військових та за численних фальсифікацій. Результати псевдо голосування не мають жодної юридичної сили. Згідно з Конституцією України, питання щодо зміни її території вирішується винятково на всеукраїнських референдумах, а не на місцевих. Результати опитування не визнає жодна цивілізована держава світу. Станом на сьогодні Кримський півострів тимчасово окупована територія України.

Чотири роки тому Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила про пандемію коронавірусу. Це сталося через кілька місяців після першого зафіксованого випадку зараження вірусом COVID-19. Захворювання з китайського Уханя блискавично поширилося світом. Науковцям вдалося швидко розробити вакцини проти недуги, які зменшили смертність та врешті зупинили пандемію. Торік ВООЗ ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення. Загальна кількість виявлених випадків коронавірусу у світі перевищила 600 мільйонів, а його жертвами стали щонайменше 20 мільйонів людей. Окрім того, коронавірус спричинив серйозні економічні та соціальні проблеми.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір