"Європа може легко обійтися без російського газу": експерти щодо плану енергонезалежності ЄС (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Подолати енергетичну кризу — складне, але посильне завдання для Європи. Як стверджують експерти, пошук альтернативних джерел, диверсифікація постачання та політика енергоефективності допоможуть європейцям досягти енергонезалежності з меншими втратами, повідомляє "Дом".

Росія обмежує постачання природного газу напередодні опалювального сезону. Чеська Республіка, яка головує в Європейському Союзі, закликала скласти план дій щодо подолання енергетичної кризи.

"Чехія скличе термінову нараду міністрів енергетики для обговорення конкретних екстрених заходів щодо врегулювання енергетичної ситуації", — повідомив прем'єр-міністр Чехії Петро Фіала у Twitter.

Росія намагається змусити Захід послабити підтримку України в обмін на енергоносії. На початку серпня російська державна енергетична компанія "Газпром" повідомила, що відремонтовану турбіну "Північного потоку" неможливо запустити в роботу нібито через санкції. Наразі газопровід працює на 40% своєї потужності, не дозволяючи європейцям створити достатній запас газу на зиму. Кремль вважає, що це змусить ЄС піти на поступки.

"Весь світ страждає від цього енергетичного сплеску. Це спричинено агресією Путіна в Україні. Але я й усі ми визнаємо, що це важко для людей. І ми робимо все можливе, щоб допомогти. І величезні, величезні суми витрачаються зараз, і ще більше буде витрачено найближчими місяцями. Але ми збираємось пройти через це. І, зрештою, ми вийдемо набагато сильнішими. А Путін опиниться в слабшому становищі. І його здатність накинути цей економічний шантаж згодом зменшиться", — заявив прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.

Один із головних важелів впливу Кремля на Захід — енергоресурси. За рахунок лобіювання та занижених цін Росія стала основним постачальником газу для Європи — до 55% лише попереднього року. Після початку повномасштабного вторгнення до України та жорсткої санкційної відповіді Заходу на розв'язану Росією війну Москва шантажує Євросоюз різким скороченням постачань. Так у Кремлі хочуть зменшити допомогу Києву. Натомість Захід почав активно шукати альтернативи ненадійному постачальнику та готується до зими.

"Проблема є, і ця проблема значно посилюється російською пропагандою. Але, на мою думку, це все набагато перебільшується. Європа може спокійно обійтися без газу. Було ухвалено амбітний план Repower EU. Він передбачає виділення 300 млрд євро на заміщення російського газу та включає диверсифікацію постачання природного газу", — коментує директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Німеччина та Франція вже заповнили свої газові сховища на 80 та 90% відповідно. Шантаж Кремля також прискорив перехід Євросоюзу на відновлювані джерела енергії: за планами, до 2030 року їхня частка становитиме 63%. Порівняно з попереднім прогнозом показник зріс на 8%. А в короткостроковій перспективі вихід "Газпрому" з європейського ринку призведе до великих втрат для Кремля, який щорічно продавав Європі близько 200 млрд кубометрів газу.

"Все це можливе лише в нинішньому опалювальному сезоні, 2022-23 років. Якщо Європа вистоїть, якщо Україна вистоїть, то ресурси Російської Федерації до наступного сезону скоротяться настільки, що навряд чи у неї колись виникне можливість використання енергоносіїв як зброї", — вважає експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.

На початку березня Єврокомісія опублікувала проєкт REPowerEU з негайного та масового скорочення імпорту російського газу до ЄС. Презентуючи проєкт, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн чітко дала зрозуміти, що Євросоюз не жартує. За її словами, Європа має стати незалежною від російської нафти, вугілля та газу і не може покладатися на постачальника, який відкрито загрожує їй.

Читайте також: Сірі схеми та обхід санкцій: як уряд РФ намагається утримати економіку на плаву

Нагадаємо, експерт з енергетики Офісу реформ Кабінету міністрів України Максим Гардус повідомив, що російські економісти порахували, що за місяць спалювання газу у смолоскипах РФ показово спалила в атмосфері річний бюджет одного з найбідніших регіонів — Дагестану.

Прямий ефір