Яким буде "Тиждень швейцарського кіно" у 2023 році: інтерв'ю з програмним директором Іллею Дядиком

Кадр із фільму "Сісі і я"

З 9 по 14 червня в київському кінотеатрі "Жовтень" вшосте відбудеться фестиваль "Тиждень швейцарського кіно". У програму кіноогляду ввійшли знакові стрічки виробництва Швейцарії 2021-2023 років.

У програмі покажуть учасників Каннського й Берлінського кінофестивалів: історичні драми про австрійську імператрицю Сісі та знану європейську письменницьку пару Інґеборґ Бахман і Макса Фріша, драма від найвідомішої швейцарської режисерки Урсули Маєр, а також стрічка про Євромайдан, яка висувалася Швейцарією на "Оскар".

Минулорічний фестиваль кіно відбувся у скороченому вигляді. Про те, як проходитиме цей захід 2023 року в інтерв'ю "Ранку Вдома" розповів програмний директор "Тижня швейцарського кіно" Ілля Дядик.

— 2022 року "Тиждень швейцарського кіно" пройшов у скороченому вигляді. Цього року ви повертаєтеся до звичного формату. Як саме пройде фестиваль цього разу?

— Минулого року в нас був лише один спецпоказ, але це було дуже приємно, оскільки тоді ніяких кіноподії взагалі не було. В цьому році ми повертаємося до стандартного формату — тиждень показів нового швейцарського кіно в кінотеатрі "Жовтень". Після цього пройдуть покази фільмів по всій Україні в наших кіноклубах — активісти, представників університетів, шкіл та бібліотек, де є можливість показати кіно, звертаються до нас і безкоштовно отримують фільми для показів на своїх локаціях. 

— Що буде у програмі "Тижня швейцарського кіно" 2023 року? На що очікувати, на що звернути увагу?

— Покажемо чотири нові стрічки. Прем'єри двох із них відбулися під час Берлінале — одного з найбільших кінофестивалів світу. Відкриваємо фестиваль стрічкою "Закохана в пустелі" режисерки Марґарете фон Тротта. Головну роль зіграла Вікі Кріпс, яка зараз набирає обертів як акторка. Фільм "Закохана в пустелі" розповідає історію кохання і життя відомої письменниці Інґеборґ Бахман.

Наступна стрічка — "Лінія" молодої швейцарської режисерки Урсули Маєр. Це історія про стосунки дочки і матері.

"Сісі і я" — чергова екранізація історії видатної австрійської імператриці Сісі та графині Ірми.

Один з моїх фаворитів цьогорічної програми — "Ольга", знята у копродукції Швейцарії, Франції, України. Фільм режисерки Елі Ґрапп про українську гімнастку, яка опиняється у Швейцарії перед початком Революції гідності.

— Хто і як відбирає фільми для показу на фестивалі? Що відбувається зі швейцарським кінематографом? 

— Швейцарський кінематограф досить невеликий. Вони здебільшого знімають у копродукції з європейськими країнами, в першу чергу з сусідами — Францією, Італією, Німеччиною, Люксембургом, Австрією. Посідають потужне місце в родині європейських кінематографістів.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір