Як відбувається евакуація українців з окупованих територій — подробиці від представниці Helping to Live

Олена Гарматюк. Скриншот: kanaldim.tv

З початку серпня 2024 року гуманітарний коридор у Сумській області, яким українці повертались з окупації на підконтрольну Україні територію, закрився на невизначений термін. Утім, шлях повернення додому існує. Як українцям виїхати з окупації розповіла у "Ранку Вдома" заступниця голів відділу прямої допомоги Олена Гарматюк.     

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський. 

— Розкажіть, будь ласка, як зараз наші люди можуть виїхати з окупованих територій? 

— Наразі залишився єдиний гуманітарний коридор, це Мокрани — Доманове у Волинській області. Основний маршрут пролягає з тимчасово окупованої території через Росію, Білорусь та гуманітарний коридор Мокрани — Доманове у Волинській області. 

— Якщо людина втратила свої українські документи? 

— Є кілька варіантів, як можна виїхати. Якщо в людини є родичі в Україні, то вони можуть звернутися до Державної міграційної служби й запросити тимчасове посвідчення особи громадянина України. Тоді людина з цим документом намагатися виїхати. 

Або ж людині доведеться самостійно звернутися в посольство України в Білорусі й отримати посвідчення на повернення. Наші оператори евакуації можуть проконсультувати людину залежно від того, які документи в неї є, яка конкретна ситуація. Тому раджу звертатися до нашої організації.  

— Який алгоритм дій людини, котра хоче виїхати з окупованої території?   

— Перший крок — звернутися до нашої організації Helping to Live. У нас є кол-центр та чат-бот в Telegram. Оператори розпитують про те, які документи є, скільки осіб виїжджає, чи є люди з інвалідністю, чи є якісь тварини. Також вони вивчають всі наявні документи та складають план евакуації з тимчасово окупованих територій. 

На жаль, якихось універсальних порад ми не можемо надати, бо евакуація з тимчасово окупованих територій — це дуже складний процес, в якому потрібно враховувати багато факторів. 

— Скільки це коштує? 

— Наша організація допомагає безплатно дістатися з точки А до точки Б. 

— Багатьох цікавить питання щодо анонімності. Якщо людина з тимчасово окупованої території звертається про допомогу, наскільки це безпечно? Чи гарантуєте ви якусь таку анонімність? 

— Це безпечно. В нас є відділ, який займається охороною персональних даних. Персональні дані бачить оператор, який спілкується з людиною. 

— Ви надаєте повний спектр послуг?    

— Це евакуація і зустріч на коридорі Мокрани — Доманове й подальший супровід людини вже в Україні. Це зустріч на кордоні, це пошук житла.  

— Супровід на території України. Це що означає?  

— Після перетину кордону є тимчасовий пункт, у якому наші волонтери зустрічають людей. Вони реєструють на грошову допомогу від міжнародних організацій. Це 1800 гривень на людину. Також видають стартові пакети одразу для зв'язку, щоб вони могли зв'язатися з рідними чи близькими, які перебувають в Україні. 

Також ми організували евакуаційні рейси від кордону до міста Ковель. В місті Ковель можливе тимчасове поселення. Якщо людині потрібно їхати в інші регіони України, ми купуємо квитки. Тобто евакуація з точки А до точки Б безплатна.  

— Скількох людей вже вдалося врятувати в такий спосіб? 

— За серпень 2024 року ми зустріли на кордоні понад 500 осіб. Українці продовжують повертатися. Звичайно, після закриття гуманітарного коридору  у Сумській області навантаження на гуманітарний коридор у Волинській області зросло, але приблизно це в середньому та ж сама кількість, яка і поверталася до цього. 

— Люди приїздять з речами чи лише з документами?    

— Ми рекомендуємо брати якомога більше документів, які підтверджують, що вони знаходились на тимчасово окупованій території. Це можуть бути якісь ксерокопії, довідки медичні. Україна не визнає ці документи, але враховує, якщо потрібна буде далі якась допомога. 

— Що ви можете сказати щодо емоційного стану цих людей? Як вони поводяться, коли повертаються додому? 

—  Радість від того, що вони вдома, що вони повернулися. Вони розказують, як їм було складно там. Як їм заважали навіть спілкуватися українською. Це потрібно було приховувати. Коли вони вже повернулися додому, вони почуваються вільно.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір