Як домогосподарка з Брукліну відкрила абстрактний експресіонізм, який "викрав" Поллок — історія українки Джанет Собель

Джексон Поллок. Скриншот: kanaldim.tv

Її викреслили з історії мистецтва, а стиль малювання, що створила ця жінка, прославив геть інший художник. Народжена в Україні американка єврейського походження Джанет Собель повертається на мистецький Олімп більш як через півстоліття після свого цілковитого забуття. Історію художниці дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

У 15 років Дженні Олеховскі втекла з мамою та двома братами до Нью-Йорка з Катеринослава, нинішнього міста Дніпро. В Америці Дженні вийшла заміж і стала Джанет Собель. До 43 років вона була звичайною домогосподаркою, виховувала п'ятьох дітей. Образотворчому мистецтву не вчилася. Малювала для душі та заради відпочинку. На роботах свого сина Саула, який був студентом-художником.

Спочатку Джанет створювала картини із зображенням фігур у стилі раннього Марка Шагала, малювали квіткові мотиви, що нагадували український народний розпис. У роботі використовували скляні піпетки, яким розбризкування фарби у вигляді тонких валентинок. Такого ефекту неможливо було досягти за допомогою традиційних пензлів. Інколи інструментом для творчості Джанет Собель був пилосос.

"Син Джанет підтримував творчі починання Марії, познайомив її з художниками сюрреалістами. Митці визнавали талант Джанет. Невдовзі відома американська галеристка Пеггі Гуггенхайм включила картини Собель до групової артвиставки. В 1946 році організувала персональну експозицію Джанет", — розповів співробітник музею мистецтв Сан-Дієго Браян Паттерсон.

Дивовижні картини Джанет не залишили байдужими нікого. Зацікавився яскравою творчістю Собель й легенда експресіонізму Джексон Поллок. Тільки через багато років Поллок визнав, що роботи звичайної домогосподарки та самоучки вразили його у самісіньке серце. Проте саме він вважається ідеологом стилю крапельного зрошування, привласнивши лаври слави справжньої піонерки абстрактного експресіонізму Джанет Собель.

Попри креативність і талант, кар'єра художниці не рухалась. Критики відмовлялися сприймати домогосподарки з Брукліну як серйозну майстриню, а газети смакували подробиці її міщанського побуту та глузували над самоучкою.

Сама Джанет невдовзі переїхала з Нью-Йорка і втратила контакт із колишньою своєю покровителькою Пеггі Гуггенхайм. До того ж у художниці раптово виникла алергія на компоненти фарби. Джанет малювала кольоровою крейдою та олівцями, але це геть не відповідало її творчим проявам. Померла Джанет Собель у повному забутті.

"У нас експонується картина "Чумацький шлях" Джанет Собель. Вона намалювала її у 1945 році. Це неймовірна робота. Де б ви не були, у Нью-Йорку чи в якомусь з українських міст, завжди можете побачити у нічному небі сузір'я Чумацький шлях. Ми експонуємо цю картину у галереї 507 на знак шани народу України, котрий героїчно захищає свою батьківщину", — заявив журналіст, співробітник Museum of Modern Art Алекс Хальберштадт.

У нью-йоркській галереї 507 зібрали роботи, створені протягом минулого століття митцями, які народилися на території сучасної України. Багато хто з них вирушив до Європи або ж Америки, долучившись до найсміливіших авангардистів свого часу. Серед полотен є й надзвичайно експресивні твори Джанет Собель.

Роботи україно-американської художниці побачили світ знову й заново. Ім'я Джанет Собель повертається до поля зору фахівців, а її творчий внесок в історію мистецтва XX століття переосмислюють.

Також цікаво:

Прямий ефір