"Взгляд с Банковой" з Юлією Мендель: говоримо про вакцинацію, ситуацію на Донбасі та рішення для малого бізнесу

У першому випуску програми "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" прессекретарка президента України Юлія Мендель відповідає на питання жителів Донецька та Луганська. Вона роз'яснює, чому необхідна вакцинація та розвінчує міфи про шкоду імунізації препаратом AstraZeneca.

Також прессекретарка президента відверто розповіла, як держава підтримує бізнес і що робить для припинення військових дій на Донбасі.

Ведучий програми — Микола Сирокваш.

— В Україні триває вакцинація. Часто можна зіткнутися зі скептиками, що, мовляв, вакцина не працює. Що можна відповісти тим, хто сумнівається?

— Рік тому пандемія стала справжнім викликом для всіх країн — і багатих, і тих, що розвиваються. Невідомий раніше коронавірус застав зненацька навіть найкращі уми — лікарів, вчених, політичних лідерів.

Першим важливим кроком на шляху до подолання коронавірусу став карантин, обмежувальні заходи. Менше зустрічей, мінімізація перебування в публічному просторі знижує кількість тих, хто захворів. Але одного карантину замало, адже через первний час стало зрозуміло, що COVID-19 — вже частина сучасного життя, і людям треба вчитися з ним жити, як і з іншими вірусами. А допомагає в цьому вакцинація.

Одночасно в різних інформаційних, а ще частіше — в дезінформаційних джерелах поширювалися страшні історії про щеплення. Автори гнітючих припущень і безпідставних тверджень про якість сироватки намагалися зіграти на природному бажанні людей захищати здоров'я та життя — і своє, і своїх близьких.

Зараз світ обговорює вакцину AstraZeneca, яку випускає шведсько-британська компанія. Вдумайтеся: в Європі вакциновано 17 млн людей, тільки у близько 40 осіб виявлено тромби. Іншими словами, один випадок на півмільйона щеплених.

Але це далеко не перша атака на AstraZeneca. Фактично вона почалася з першої реєстрації вакцини, ще до того, як прищепили першого пацієнта. Серед усіх інформаційних воєн щодо виробників вакцин від COVID-19, які мають найбільший попит у світі, препарату AstraZeneca, напевно, дісталося найбільше.

І, найімовірніше, секрет у тому, що вона сьогодні — серед найдоступніших. Адже багато вакцин зареєстрували тільки нещодавно. Швидше за все, скоро й ці назви оточать казковими міфами.

Це, насамперед, закони конкуренції. Одні виробники чесно показують переваги своєї продукції, інші шукають, надумують і додумують вади конкурентів.

У цій ситуації державам зовсім не легко. Щоб рятувати людей, вони мають покладатися на перевірені факти. А факти в тому, що й Всесвітня організація здоров'я, і європейський регулятор вакцин (Європейське агентство з лікарських засобів, — ред.) вже заявили, що вакцина не викликає появи тромбів.

І поки деякі країни тимчасово припиняли вакцинацію препаратом, інші продовжували успішно щеплювати своїх громадян, наприклад, Австралія, Бельгія, Британія, Польща, Канада. Після ретельної перевірки використання препарату вже відновлюють.

Читайте також: Країни Євросоюзу відновлюють використання вакцини AstraZeneca (ВІДЕО)

Близько 40 випадків тромбозу після 17 млн щеплень — це зовсім не закономірність. Температура, слабкість — ось це побічні ефекти, зовсім не складні та не тривалі. Їх в Україні лише 0,5%, всі — в легкій формі.

В Україні зараз триває вакцинація препаратом CoviShield, який виготовляють за ліцензією компанії AstraZeneca. Це також шведсько-британська розробка, яку виробляють в Індії, країна є найпотужнішим виробником лікарських препаратів для всього світу.

Цим препаратом, нагадаю, вакцинувався президент Володимир Зеленський. Ефект після першого щеплення становить 76%. Тобто на 76% зі 100% ви захищені від коронавірусу. Достатня кількість антитіл, щоб уникнути гіршого варіанту розвитку хвороби. Але й ризик інфікуватися існує, якщо організм ще не встиг зміцнитися.

Читайте також: "Боятися немає чого": Володимир Зеленський вакцинувався від коронавірусу

Але й прості речі допомагають зберігати здоров'я. Маски — не тільки захист, але й спосіб уберегти інших, якщо людина заразилася, але ще не виявила у себе COVID-19.

І, звичайно ж, вакцинація. Записатися на щеплення ви можете за номером телефону 0-800-60-20-19, також на сайті або в мобільному додатку "Дія", або зателефонувавши до сімейного лікаря.

Вакцинація в Україні триває . Насамперед прищеплюють лікарів, літніх людей, а зараз розпочнеться вакцинація осіб з групи ризику.

— Цього тижня в Києві відбувся форум "Україна 30". Тема, може, звучить нудно та банально — "Малий та середній бізнес і держава", але стосується сотень тисяч наших співгромадян. У Донецьку, наприклад, сьогодні вести малий бізнес практично нереально — побори, хабарі, постійний страх, що самопроголошена "влада" щось забере. Про це повідомляли й наші глядачі.

— На підконтрольній частині Донбасу ще два роки тому стати підприємцем за 15 хвилин здавалося фантастикою. Але сьогодні це реальність. Хочете відкрити торгову точку, кав'ярню, працювати перукарем, репетитором — будь ласка. А за пів години можна оформити Товариство з обмеженою відповідальністю, ТОВ. Без черг в десятки метрів, без великих тек з довідками — всього лише варто зареєструватися на порталі "Дія".

Малий та середній бізнес разом — це 7 млн робочих місць. Це зарплати людям, це 40% податків. Числа, погодьтеся, досить значні. Таким чином, створення комфортних умов для підприємців — це не тільки питання забезпечення роботою і доходом людей, це питання вкрай важливої ролі бізнесу для розвитку всього суспільства. Іншими словами, бізнес заробляє не тільки для себе, але й на потреби соціальної сфери.

Стартовий капітал для підприємців забезпечений. Щоб отримати кредит під низькі відсотки, більше не потрібні знайомства в банку. Малий та середній бізнес за президентською програмою "5-7-9%" вже отримав кредитів на суму понад 10 млрд грн. До речі, президент Володимир Зеленський скасував 161 указ (попередніх президентів, — ред.), який гальмував розвиток бізнесу безглуздими обмеженнями. Також введена заборона на перевірки підприємців.

В Україні ухвалена економічна стратегія на 10 років, тобто конкретний план дій, який допоможе бізнесменам займатися своєю справою і розуміти, що є підтримка держави. Особливо цінна вона в період карантину, коли вимушені обмеження з метою безпеки впливають на можливість заробити більше грошей. Тому для фізичних осіб-підприємців були передбачені одноразові виплати в розмірі 8 тис. грн. Наприкінці минулого року підприємці отримали понад 3,5 млрд грн.

Підтримка, відкриті та чесні правила у сфері бізнесу — запорука того, що все більше підприємців, які працюють в тіні, захочуть вести бізнес за законами, зрозумілими та чіткими. Адже закладені в податках суми — це, зокрема, пенсії, які регулярно виплачуються та поступово зростають.

— Глядачів з Донбасу хвилює головне питання — що ми, держава Україна, робимо для припинення війни?

— Ми розуміємо, що кількість обстрілів збільшилася. На це є низка і політичних, і економічних причин. В цілому на переговорний процес щодо глобального і всеосяжного режиму припинення вогню, ми сподіваємося, це критично впливати не буде. Можливості для подальшого збереження перемир'я, безумовно, є. І ми їх будемо використовувати. Адже прохання про мир ми чуємо найчастіше, коли відвідуємо Донбас. До речі, Володимир Зеленський побував там вже 20 раз за менш ніж два роки свого президентства.

Сильний не той, хто може воювати. Сильний той, хто може зупинити жахи війни. Тому Україна вибирає форму діалогу.

За даними ОБСЄ, за п'ять тижнів до початку перемир'я (до 27 липня) було зафіксовано понад 18 тис. порушень режиму припинення вогню, а за сім тижнів після — всього понад тисячу. Виходить, переговори дають результат.

І йдеться про переговори на міжнародному рівні — в Тристоронній контактній групі та у Нормандському форматі.

Діалог — це шлях до закінчення військових дій. І найважливіший союзник в досягненні миру — це народ. Так вважає президент Володимир Зеленський, так думаю я.

Прямий ефір