Висновки Венеціанської комісії щодо закону про олігархів очікуємо у грудні, — Малюська

Денис Малюська. Фото: minjust.gov.ua

10-11 грудня цього року очікують на експертний висновок Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія) щодо ухваленого в Україні закону про олігархів. Про це в інтерв'ю телеканалу "Дом" повідомив міністр юстиції України Денис Малюська.

"Експерти Венеціанської комісії провели зустрічі з різними стейкхолдерами як в Україні, так і поза. Зокрема були дискусії й зі мною. У мене була окрема зустріч з експертами Венеціанської комісії. Вони готують свій висновок. Попередньо ми очікуємо, що рішення про висновки Венеціанської комісії буде ухвалено 10-11 грудня цього року", — сказав міністр.

Малюська зазначив, що експерти комісії налаштовані конструктивно, вони заслуховували усі думки.

"Ці зустрічі не полягали в тому, що вони висловлювали якусь свою позицію. Вони ставили питання і навіть не так про деталі, як про філософію та мотиви. Бо експерти чудово знають закон. Вони приблизно розуміють, наскільки політично конфліктна тема. І наші дискусії були здебільшого: а чому ви саме цей механізм обрали, а не інший. А чому цей інструмент, а не інший. Чому це обмеження, а не третє. І в чому була мотивація розробки саме такого закону та такого механізму", — пояснив Малюська.

Міністр наголосив, що в історії відносин України з Венеціанською комісією ніколи не було висновку, в якому було б сказано, що у законі чи законопроєкті все ідеально.

"Тому я і не сподіваюся на висновок, де буде сказано: знаєте, Венеціанська комісія проаналізувала — нам тут нічого робити, молодці, йдіть далі. Такого не було раніше, такого не буде і в цьому випадку", — сказав він.

Безумовно, у висновку "Венеціанки" буде опис певних ризиків, пропозиції щодо покращення закону про олігархів.

"І наша робота буде проаналізувати те, що напише Венеціанська комісія, наскільки це лягає у наше бачення реформ і наскільки це можна буде імплементувати до закону. Ми потенційно до змін до закону готові, якщо пропозиції будуть достатньо конструктивними, конкретними, щоб їх можна було імплементувати", — заявив Малюська.

Також влада готова, що зауваження комісії будуть штучно використані в Україні в політичних цілях та для протидії набуттю чинності закону про олігархів.

"Ми очікуємо. Оскільки у висновках у будь-якому разі буде якась критика, якісь пропозиції щодо вдосконалення. У будь-якому разі олігархи візьмуть це як прапор і для гасел про те, що цей закон неконституційний, порушує базові права людини. Такі маніпуляції цілком очікувані, і ця історія розпочнеться з 11 грудня — одразу зі старту", — резюмував міністр.

Читайте також: Закон про олігархів: полярність думок "Слуги народу" та "Європейської солідарності"

Нагадаємо, 5 листопада президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)". Наступного дня документ було опубліковано у газеті Верховної Ради "Голос України", після чого він набуде чинності через 6 місяців.

Як раніше обіцяв президент України, після підписання закон про олігархів буде передано для експертного висновку до Венеціанської комісії.

Прямий ефір