Вишиванка із Сумщини стала символом геноциду — акція Музею Голодомору

Дівчинка перед Музеєм Голодомору у Києві. Скриншот: kanaldim.tv

За один рік Голодомору 1932-1933 рр. загинуло близько 5 мільйонів українців. Найбільше смертей припало на травень-червень 1933 року. Тепер щовесни бронзова дівчинка біля Музею Голодомору на один день переодягається у вишиванку та стає символом не лише штучного голоду, а й жахливої війни, яка триває в Україні. Цю традицію започаткували торік, йдеться у "Ранку Вдома".

1932-33 роки посідають особливе місце в історії України. Саме тоді через політику радянської влади відбувся один з наймасштабніших актів геноциду українського народу — Голодомор. Усього за один рік без війни та бомбардувань загинуло майже 5 мільйонів українців. Організований Кремлем штучний масовий голод офіційно визнаний геноцидом у 31 країні світу.

Монумент "Гірка пам'ять дитинства" розташований перед входом до Національного музею Голодомор-геноциду у Києві і є нагадування про те, яким жахливим шляхом йшла радянська влада до своєї мети — знищити українців.

"Варто пам'ятати, що найбільша смертність від Голодомору припала на весну та початок літа 1933 року. На той час уже вкрай знесилені люди дійшли до такої межі, що нічого б їх не врятувало. Бо в організмах відбулися незворотні зміни, які призводили до смерті. Найбільше смертей було в травні, червні та першій половині липня 1933 року", — розповіла заступниця завідувача інформаційно-видавничого відділу Національного музею Голодомору-геноциду Ліна Тесленко.

Тепер щовесни бронзова дівчинка на один день перевдягається в українську вишиванку та стає символом не тільки Голодомору, а й жахливої війни, яка триває в Україні.

"Ми започаткували цю традицію торік. Тоді присвятили цю акцію дітям, які вижили в Голодомор, але їхнє дитинство було зруйноване тими страшними подіями. Ми бачимо, як через 90 років той самий ворог, але очолюваний іншим диктаторським режимом, приніс у нашу країну біду та знову руйнує дитинство наших дітей", — додала Ліна Тесленко.

Команда Національного музею Голодомору вже другий рік поспіль присвячує свою акцію одному з регіонів України, який в 1932-33 роках найбільше постраждали від радянського геноциду.

"Цього року ми присвятили цю акцію Сумщині як одній з найбільш постраждалих в роки Голодомору областей. Сьогодні вона теж потерпає від російської агресії. Ми бачимо, як там ведуться інтенсивні обстріли, що призводить до руйнування інфраструктури, культурних пам'ятників, смертей, триває евакуація. Це очевидна паралель. В роки Голодомору села та містечка на Сумщині були спустошені голодом. Цього дні це саме робить війна", — провадить представниця Музею Голодомору.

Вишиванку для інсталяції теж обрали не випадково. Вона пошита на замовлення і є саме такою, яку носили мешканці Сумщини в страшні часи Голодомору.

"Ця вишиванка зроблена за мотивами сорочки, яку ми бачимо на старих світлинах із Роменського району Сумської області. На картках видно, як такі сорочки носили й матері, і доньки", — резюмувала Ліна Тесленко.  

Команда Національного музею Голодомору планує й надалі проводити таку акцію. Згодом перетворити її на важливу традицію, яка буде нагадувати українцям та всьому світу про страшний злочин, скоєний радянською владою в Україні.

Читайте також: Чиїм коштом добудують Музей Голодомору в Україні

Прямий ефір