Вироком стала Катерина II: чому Кремль поширює наратив про "російську Одесу"

Одеса. Скриншот: kanaldim.tv

Одеса — один з головних об'єктів пропагандистської машини Кремля. Під час оголошення повномасштабної війни в Україні Путін обіцяв помститися за 2 травня. Кремлівська пропагандистка Симоньян мріяла повернути собі Одесу, а писарі історії Росії постійно повторюють наратив про те, що Одеса завжди була російською. На чому побудований основний російський міф про заснування Одеси й скільки років їй насправді, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Вироком для Одеси стала Катерина II, яка в 1795 році просто перейменувала вже наявне місто. Перші письмові згадки про Одесу сягають 1415 року. Називали її тоді Кочубіїв. Це місто було торговельним пунктом. Там були склади зерна, тож він стовідсотково відповідав статусу міста в термінології того часу.

"Зерно звичайне було Подільське, з українського Поділля. Тоді, до речі, Кочубіїв звався фортеця землі Подільської", — пояснив професор кафедри історії України Одеського національного університету імені Іллі Мечникова Тарас Гончарук.

У 1421 році приблизно на місці Одеського оперного театру і "Пале–Рояля" побудували укріплений замок. Він був зруйнований у XV столітті внаслідок татарських та козацьких набігів, і торгове місто занепало. Пізніше його відбудували кримські татари та назвали Хаджибей.

У Російській імперії всі так звані погані слова, зокрема й назви міст, почали перейменовувати. Це перейменування російська пропаганда пізніше замінить словом "заснування".

"Визнавала Російська імперія, що тут колись були греки. Але вони не хотіли, щоб тут були запорозькі козаки та кримські татари", — провадить професор Тарас Гончарук.  

Міф про те, що Одеса — імперське місто намагались сформувати в кінці XIX століття, коли стало ясно, що національні спільноти — поляки, українці, фіни, прагнуть втекти з імперії. Тож імперія почала маркувати територію за допомогою монументів.

Так, наприклад, монумент Катерині повернувся в Одесу лише в 2007 році коштом Москви. Кремль передбачав чималі кошти на просування потрібних їм настроїв на Одещині.

"Не лише в Одесі, а й в Тирасполі та Сімферополі. Росіяни таким чином хотіли помітити Новоросію", — резюмував найковець Тарас Гончарук.  

Після початку повномасштабного вторгнення потворний монумент знесли. Втім, Москва продовжує розповсюджувати наратив, що Україна начебто не має стосунку до Одеси. Однак цьому суперечать факти, перелічені вище.

Та й перший перепис населення, який відбувся в 1897 році, підтверджує той факт, що в Одесі українців було стільки ж, скільки й у Києві. Першу книжку в Одесі українською мовою видали ще 1835 року, а перша пісня про Одесу українською мовою лунала в 1850-х руках. Називалась вона "А в Одесі добре жити".

Також цікаво: Як працює кремлівська пропаганда — оцінки істориків та політтехнологів 

Прямий ефір