Випробування РЕБів проводять на Одещині — репортаж із полігону
На Одещині організовано виробництво РЕБів (системи радіоелектронної боротьби) для українських бійців. Випробування систем проводять на місцевому полігоні. Команді РЕБів у цьому допомагають курсанти школи пілотів дронів "Вільне повітря" ("Вільне повітря"). Про це у програмі "Тревел нашого часу" телеканалу "Дім" розповів волонтер Денис Христов, який ознайомився з випробуваннями.
На полігоні цього разу РЕБи випробовують за допомогою безпілотників DJI Mavic ("Мавік") і FPV-дронів. Безпілотниками керують курсанти школи пілотів дронів "Вільне повітря", яка безкоштовно готує кваліфіковані кадри для Сил оборони України.
"Ми навчаємо користуватися дронами тільки військових, не цивільних. Тому що наші хлопці потім виконують саме бойові завдання. Навчаємо різні підрозділи, тому що розвідка дронами корисна всім. Ми ведемо відбір курсантів, тому що людина повинна мати здібності до цього. Якщо людина не вміє користуватися сучасним мобільним телефоном чи ноутбуком, то дрон ми їй не дамо. Хлопці проходять екзаменаційні опитування, якщо не набирають достатньо балів — ми їх відраховуємо. Тому що ми навчаємо еліту. Усі наші хлопці — це кваліфіковані пілоти", — розповіла директорка школи пілотів дронів “Вільне повітря” Мішель.
Усі інструктори школи мають бойовий досвід.
"У нас є і теоретичні інструктори, які розповідають якісь моменти, але в основному у нас навчання ведуть інструктори, які самі виконували бойові завдання", — уточнила Мішель.
Тренування на полігоні виглядає наступним чином. За кілька кілометрів від пілотів дронів розташовується команда РЕБів. У зону РЕБів заходять "Мавікі" і FPV-дрони.
"Будемо фіксувати висоту і дистанцію. Будемо дивитися, на яких антенах яка ефективність РЕБів", — зазначив інженер В'ячеслав.
Команда РЕБів вмикає різні частоти, намагаючись розірвати зв'язок дрона з пілотом. І якщо вдалося — значить, РЕБ працює.
Ефективність роботи РЕБ залежить від багатьох факторів.
"Залежить від дистанції між дроном і пілотом, від типу антен РЕБ, від потужності придушення, від радіогоризонту (тобто які між нами є пагорби) тощо. Звісно, в найскладніших умовах ми прагнемо тиснути мінімум на 30 метрів, але це дуже складні умови. У гарячих умовах 30 метрів — це нормально. Плюс саме рухливість цілі створює додаткову складність. Також треба враховувати, що коли дрон летить рівно по спрямованій антені ретрика, — це ідеальна ситуація. Якщо ціль знаходиться праворуч або ліворуч, то РЕБ розвертає антену, і цей зв'язок погіршується", — пояснив В'ячеслав.
Повна версія програми: "Тревел нашого часу" на півдні України: Одеса, Миколаївщина та школа пілотів дронів
Як повідомлялося раніше, у використанні РЕБів важливий баланс, щоб мінімізувати негативний вплив високих частот на організм людини.