Виплати біженцям зросли: чи вистачить українцям грошей на оренду житла у Чехії
У Чехії з 1 серпня підвищили виплати на житло для українських біженців. Цей захід пов'язаний зі скороченням терміну безплатного проживання до 90 днів для всіх категорій людей із тимчасовим захистом. Виплати збільшили, щоб біженці могли орендувати житло, інформує "Дім" з посиланням на РБК-Україна.
З 1 вересня у Чехії змінюються правила надання безплатного житла для людей із тимчасовим захистом. Якщо досі такий вид розміщення тривав перші 150 днів, то тепер — лише 90 днів.
Втім, відтепер вразливі категорії біженців більше не матимуть права на безплатне житло безстроково. Їм також доведеться виїхати з соціального житла після 90 днів перебування. Після цього треба буде орендувати окреме житло або домовлятися про оплату проживання у тих самих гуртожитках чи готелях, де біженці проживали безплатно.
За даними Мінпраці, гуманітарну допомогу отримують близько 97 000 українських біженців, з яких 66 000 осіб мають відповідний статус та належать до категорії "вразливі".
До таких зараховуються:
- діти й підлітки до 18 років;
- студенти;
- вагітні;
- люди старші 65 років;
- люди з інвалідністю та особи, що доглядають за ними;
- особи, що доглядають за дітьми до 6 років.
До слова, на початок липня 2024 року у Чехії були зареєстровані близько 362 000 осіб із тимчасовим захистом.
"У зв’язку з тим, що з 1 вересня 2024 року іноземці з тимчасовим захистом більше не будуть мати можливості безплатно жити в гуманітарному житлі, необхідно в гуманітарній допомозі відкоригувати суми зараховуваних витрат на житло таким чином, щоб вони були здатні оплатити свої витрати на житло, наявне на ринку житла", — йдеться у поясненні до постанови уряду Чехії.
Для частини біженців виплата на житло зросте на 1600 крон (63 євро), комусь додадуть 1000-1200 крон (39-47 євро).
"Збільшення виплат означатиме, що тепер "невразливий" біженець у незареєстрованому житлі отримуватиме на 1600 крон більше щомісяця, вразливий із незареєстрованого житла – на 1200 крон більше. У зареєстрованому житлі сума для всіх зросте на 1000 крон, а для вразливих не зміниться, бо вони й так отримують 6000 крон", — аналізує видання.
Водночас омбудсман та консорціум 17 організацій, які працюють із мігрантами, вважають, що таке підвищення виплат недостатнє, бо не розв'яже проблеми з орендою житла. Також відзначається, що соціальна допомога на житло, передбачена для чеських громадян, значно вища.
Читайте також: Литва змінила умови фінансування навчання для українських студентів