Волонтери організації "Мапа реновації" рятують унікальну споруду у Пущі-Водиці

Унікальна споруда у Пущі-Водиці. Скриншот: kanaldim.tv

Волонтери ГО "Мапа реновації" розбирають завали унікальної будівлі у Пущі-Водиці. Споруду звели у 1912 році. Спочатку вона була міщанською дачею, згодом — радянським санаторієм. Навесні цього року будівлю ледь не знищила пожежа. Нині тут пораються волонтери. Зокрема, відсортовують цінні частини для реставрації, йдеться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Дерев'яні елементи початку XX століття, дубовий паркет, ліпнина, подвійні двері, сліди розкоші. Все це майже знищила пожежа. Сьогодні від унікальної будівлі в Пущі-Водиці поблизу Києва залишились тільки стіни та декорації.

"Це одна з найстаріших збережених на сьогодні дерев'яних дач Пущі-Водиці. Свого часу вона належала заможним міщанам Новіковим. Головною особливістю цього будинку є унікальне дерев'яне мереживо. Різьблені елементи були характерні і для Чернігова та Житомира, але вони були досить невластиві для Києва. Для того, щоб робити такі оздоблення, потрібно було витратити багато часу на те, щоб знайти фахівця, який вмів використати правильну технологію", — пояснює юрист громадської організації "Мапа реновації" Дмитро Перов.

Споруду звели у 1912 році. Спочатку це була міщанська дача. Згодом радянська влада облаштувала тут санаторій. У 2004 році будинок приватизували. Втім реставрації не провели.

"Сьогодні волонтери та місцеві жителі розчищають територію. Навесні тут була пожежа. Будинок вцілів, тож тепер триває розбирання будівельних завалів та фрагментування залишків. Якщо це якісь елементи декору, цінні частини будівлі, то ми їх передаємо на реставрацію", — провадить юрист.

Одне з головних завдань — зберегти якомога більше оригінальних дерев'яних елементів будівлі. Згодом, під час повної реставрації, повернути їх на свої місця.

"Дерево дуже вимогливе в експлуатації та обслуговуванні. Дерев'яних будівель не так багато, а будівель з дерев'яним різьбленням в столиці взагалі одиниці. Якщо ми не збережемо цей будинок, ми втратимо не просто пам'ятку, а цілу історію дерев'яного різьблення в Києві", — резюмував Дмитро Перов.

Згодом, за підтримки власника будинку та держави, волонтери планують повністю відреставрувати історичне надбання Пущі-Водиці.

Також цікаво: Активісти Києва продовжують справу загиблого на війні краєзнавця

Прямий ефір