Війна в Україні — у центрі уваги: що обговорювали на економічному форумі у Давосі та підсумки (ВІДЕО)

Всесвітній економічний форум 2022. Фото: gettyimages.com

У Давосі завершується Всесвітній економічний форум. До Швейцарії з'їхалися політики та бізнесмени з усього світу. Обговорювали виклики, з якими зіткнулося людство цьогоріч. У центрі уваги — війна в Україні, повідомляє "Дом".

Головна тема економічного форуму в Давосі — війна, яку розв'язала Росія в Україні та її наслідки для людства. Зокрема, голод, інфляція, паливна криза та бідність. Головна сесія форуму розпочалася зі звернення президента України Володимира Зеленського до світових лідерів.

"Необхідно змінювати підхід. Не реагувати, а діяти та діяти превентивно. І не лише адаптувати під нові реалії, те, що маємо, а створювати нові інструменти, нові прецеденти. Погляньте, що вже зробила Україна. Ми створили історичний прецедент сміливості, не стали слухати тих, хто казав, що наша оборона не протримається довше за кілька днів", — сказав глава держави.

Зеленський підкреслив, що зараз світ має дати максимальну відсіч РФ за допомогою санкцій та економічного тиску у всіх сферах: розірвати торговельні договори, ввести нафтове ембарго, а також заблокувати всі банки РФ і відмовитися від російського IT. Щоб інші потенційні агресори розуміли, що розпочати війну — означає запустити процедуру самознищення.

Тим часом у Давосі виступали й ті, хто вірить, що цю війну можна закінчити лише посадивши Україну та Росію за стіл перемовин.

"Перемовини між Україною та Росією мають розпочатися наступні два місяці, перш ніж трапляться катаклізми та напруження, які буде непросто подолати. Ідеальний варіант — щоб лінією поділу було повернення до статус-кво на момент початку війни", — заявив колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер.

Тільки відступати зі своєї землі українцям нема куди. І будь-які поступки територіями стануть зеленим світлом для майбутнього захоплення інших країн. Тож демократичний світ не має права навіть допустити ідею, що у XXI столітті щось можна вирішувати військовою силою.

"Ми боремося на своїй землі. І наголошую — ця війна України не проти когось, а за — за себе, за свою землю і на своїй землі. За свою свободу", — акцентував Зеленський.

Те, що Україна зараз обстоює інтереси всього цивілізованого світу, наголошували і представники української делегації на форумі. Серед них і брати Клички. Із західними партнерами вони обговорювали так званий "новий план Маршалла" для України. Йдеться про гігантські фінансові вливання в економічний сектор держави. За підрахунками Офісу президента, для відновлення України щомісяця потрібно 5 млрд дол.

"Кожен із вас повинен зрозуміти: ми захищаємо вас особисто. Ми боремося за цінності. Я сподіваюся, що ті самі цінності, демократичні. Де, головне — це права людини. Людське життя. Ми боремося насправді за кожного з вас, і всі мають це розуміти", — звернувся до учасників форуму Київський міський голова Віталій Кличко.

Розв'язана Кремлем війна в Україні може призвести до катастрофічних наслідків для всього світу. Учасники форуму намагаються розв’язати ще мінімум чотири взаємопов'язані проблеми.

"У нас висока інфляція в деяких країнах Європи, у США та багатьох інших. У нас є енергетична криза. У нас є продовольча бідність, і у нас є кліматична криза. Ми не зможемо розв'язати проблеми, якщо зосередимося тільки на одній із криз. Але якщо жодна з проблем не буде розв’язана, я справді боюся, що ми стикаємося з глобальною рецесією, яка матиме величезний вплив не тільки на захист клімату та заходи щодо боротьби зі зміною клімату, але й на глобальну стабільність в цілому", — заявив міністр економіки Німеччини Роберт Хабек.

Через блокування російською армією українських портів мільйони людей опинилися на межі голоду. Бідні країни, які ще не встигли оговтатися від наслідків пандемії COVID-19, тепер входять у нову кризу.

"Тепер, через цю кризу, ми забираємо їжу у голодних, щоб віддати тим, хто голодує. Як ви думаєте, що станеться, якщо ви візьмете націю, яка зазвичай вирощує достатньо їжі, щоб нагодувати 400 мільйонів осіб, і відсунете її на другий план?" Як ви думаєте, що станеться? І до цього ще додайте витрати на пальне, харчові продукти, транспортні витрати. Це руйнівно не лише для нашої діяльності, а й для глобальної продовольчої безпеки", — заявив голова продовольчого забезпечення ООН Девід Бізлі.

Тих, хто спровокував зростання бідності та голоду у світі, на форум не запрошували. Мати стосунки із російською елітою демократичний світ не хоче. Мовляв, вести бізнес зараз із компаніями РФ рівносильно фінансувати війну. А так звані "досягнення" російської влади за останній рік продемонструвала українська делегація.

"Отже, ми тут, у колишньому Російському домі, де Росія завжди презентувала себе в Давосі. І цього разу Росії тут немає, а натомість у нас є російський дом воєнних злочинів у Давосі, де виставка злочинів, які Росія вчиняє в Україні це саме час", — розповів артдиректор PinchukArtCentre Бьорн Гелдоф.

Там, де раніше російська еліта проводила вечірки у Давосі, тепер зображено докази звірств російської армії в Україні. Серед представників виставки був й мер Бучі Анатолій Федорук. Міста, де російські військові розстріляли десятки мирних жителів. Українцям зав'язували руки та стріляли у потилицю. У Давосі цивілізований світ знову побачив справжнє обличчя "русского мира".

"Ми повинні це робити, щоб увесь світ почув, що творять в Україні російські окупанти. Вважаю, що саме Всесвітній економічний форум є тим майданчиком, де зараз мають звучати Україна і ті злочини, які чинить РФ в Україні", — висловив думку міський голова Бучі.

І цю правду побачать понад 2 тисячі учасників форуму — представники політичної та бізнес-еліти цього світу. І з собою повезуть до своїх країн, щоб потім не було спокуси послабити санкції або пожертвувати Росії частину території незалежної держави.

Читайте також: Гарантії безпеки для України — над чим працює Офіс президента та оцінки експертів (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський запропонував світові створити новий формат гарантій безпеки. З такою ініціативою він виступив на Всесвітньому економічному форумі у Давосі (Швейцарія). Усі експерти сходяться на тому, що ініціатива президента України актуальна.

Прямий ефір