Війна в місті: що взяти до бомбосховища та як "перечекати" вдома

Бородянка післе російських окупантів. Фото: Facebook/Генштаб ЗСУ

Попри визволення півночі України від російських окупантів війна продовжується. І триває скрізь — сьогодні від ракетних та авіаударів не застраховане жодне місто нашої країни. Ані вже звільнене, ані раніше мирне, не кажучи вже про населені пункти, які досі перебувають у пеклі війни.

Тому для багатьох українців все ще актуальним залишається питання — як підготуватися, якщо бої почнуться вже біля їхніх будинків.

Отже, як запасатись продуктами у разі бойових дій? Що покласти до "тривожної валізки"? Що стане в нагоді під час тривалого перебування в укритті, а що стане баластом? Я розповім про досвід своєї сім'ї — ми провели п'ять днів у бомбосховищі Бородянки, яку російські окупанти спалили вщент.

Відразу зазначу, що ці рекомендації стануть у нагоді, якщо у вас є час збирати валізу або обладнати укриття та поповнювати запаси вдома.

Повітряна тривога та валіза

Найголовнішим орієнтиром для цивільного населення є система сповіщення про небезпеку з повітря. Навіть якщо у вашому місті сирени не встановлені, у більшості месенджерів місцева влада, волонтери попереджають людей. Допомагає мобільна програма "Тривога", яку рекомендую встановити заздалегідь на смартфон. Та й територіальна оборона переважно знаходить спосіб сповістити населення.

Це важливо, тому що якщо про наближення артилерії та танків говорять звуки боїв, що підступають до міста, то російська авіація подібна до грому серед ясного неба: авіаналіт триває якісь секунди, а руйнування — немислимі. Сховатись за стіну найближчого будинку, рятуючись від осколкових поранень, не вийде.

Саме тому "тривожна валізка" має бути зібрана заздалегідь. У момент атаки, тим паче атаки з повітря, збирати необхідні речі буде неможливо.

Що ж має бути у цій валізі? Набір нашої родини був таким:

  • документи — всі, що є в наявності. Про те, щоби, наприклад, забрати медичні картки з поліклініки або зробити копії важливих паперів, можна подбати заздалегідь;
  • медикаменти — базовий набір (знеболюючі, кровоспинні, очні краплі, смоктальні таблетки для горла — допомагає заспокоїти запалену гортань, коли навколо все горить і ти вдихаєш гар, протизапальні й антигістамінні, звичайний та еластичний бинти, пластир);
  • гаджети: павербанки, зарядні пристрої, навушники, а також подовжувач на 4-6 розеток;
  • ліхтарики;
  • кип'ятильник;
  • мінімальний набір посуду для пиття та їжі (не забудьте ніж, в ідеалі — розкладний ніж-трансформер з різного роду "відкривалками");
  • вологі та сухі серветки;
  • предмети гігієни;
  • суха пайка та вода — стільки, скільки зможете максимально компактно вкласти до валізи, рюкзака або сумки, і з чим у разі потреби зможете бігти;
  • специфічні речі, важливі саме для вас та ваших близьких.

Все описане нам знадобилося у бомбосховищі в Бородянці, яке якимось дивом вистояло, коли літаки, танки, артилерія спалювали наше тихе маленьке містечко вщент.

Крім "тривожної валізки", з собою слід взяти мінімальний набір речей, без яких важко буде вижити в закритому приміщенні. Адже невідомо, скільки та за яких умов доведеться у ньому перебувати.

Я рекомендую захопити із собою:

  • ковдри, пледи — навіть якщо в бомбосховищі буде електрика та тепло, ви не знаєте, якої миті їх може не стати внаслідок обстрілів, авіанальоту, боїв у межах міста;
  • розкладні стільці, а то й розкладачки — якщо в укритті, яке вам доступне, немає лавок, стільців, дерев'яних нар, наприклад, коли ви спустилися до звичайного підвалу, вам потрібне місце для сидіння та сну;
  • щось, що може вас відволікти, заспокоїти, — наприклад, книга, адже в укритті, можливо, доведеться провести багато годин, а в гіршому разі дні й навіть тижні. Книга допомагає відволіктися від жаху того, що відбувається — це допомагає мозку відпочити від постійної напруги. Поки один член сім'ї контролює "звуки" — інший відпочиває з книгою, потім міняєтесь.

Окремо напишу про те, що зазвичай не надто активно обговорюється. Якщо ви будете змушені довго залишатися у замкнутому просторі, подбайте про туалет. Якщо не відро, то підійдуть порожні 6-літрові баклажки з-під води.

Якщо ви не можете визначитися з тим, що ж вам необхідно взяти з собою, залишаючи житло, то уявіть, що ви йдете з дому назавжди, й від цього залежить порятунок вашого життя. Мені такий спосіб допоміг зрозуміти, без чого я точно не обійдуся, а решту — гірко оплакуватиму, шкодуватиму, проте вижити мені ці речі ніяк не допоможуть.

У будинку

Майже всі багатоповерхові будинки Бородянки були знищені. Проте деякі з них, навіть зазнавши танкових обстрілів, вистояли, і під час окупації селища російськими загарбниками у цих будинках жили люди, які не встигли або не змогли евакуюватися.

У разі, коли евакуація для вас неможлива, або ж ви з будь-яких причин залишаєтеся вдома навіть в умовах бойових дій, що насуваються, необхідно подбати про укриття, а також про запаси продуктів.

Якщо це приватний будинок і у вас є міцний підвал або льох, ваше завдання — зробити його максимально безпечним, чистим, світлим, теплим — укриття має бути розраховане на багатоденне перебування. Продумайте запаси. У вас повинні бути сухий пайок, вода, необхідні медикаменти — орієнтуйтеся на вміст "тривожної валізки", тільки збільшіть обсяги. Водою запасайтеся заздалегідь — що більше, то краще, оскільки вона буде потрібна не тільки для пиття, але й для технічних потреб. Також має бути спальне місце.

Якщо ви перебуваєте у квартирі, обстежте найближчі укриття (важливо: вони мають бути у миттєвій доступності в разі тривоги), і пам'ятайте: підвал багатоповерхового будинку може стати братською могилою, як уже сталося у багатьох українських містах. Сховатися краще у спеціально обладнаних для цього міцних підвалах та бомбосховищах.

Подумайте про те, якими продуктами та в якій кількості запасатися. Це залежить від того, скільки людей залишаються у домі. Важливо, щоб у разі відсутності електрики, газу ви мали альтернативні можливості приготувати їжу. І дуже важливо про це подумати наперед.

Об'єднуйтесь із сусідами, з людьми, які також залишаються у своїх оселях. Попереджайте один одного про небезпеку. Діліться продуктами, засобами гігієни, предметами першої необхідності.

Висновки

Це загальні рекомендації у разі перебування у місті під час бойових дій. Але, довіряючи Збройним силам України, слід дослухатися порад українських військових. І якщо вони просять вас евакуюватися з небезпечної зони, на яку перетворилося ваше ще нещодавно мирне місто, потрібно виконувати їхні вказівки.

Виживання у місті під час війни — це, по суті, гра в "російську рулетку". Ви не знаєте, коли може прилетіти снаряд, коли уламки переб'ють газову магістраль, або коли не стане тепла або води в будинку. Наприклад, 25 лютого, рівно за добу до того, як ми втекли в укриття, купили м'ясо. Ми так ніколи його і не приготували. Як не використали й запаси продовольства, які підготували на випадок, якщо війна паралізує торговельні мережі.

Тому, якщо іншого виходу ви не маєте, подбайте про те, щоби зробити все можливе для своєї безпеки. Знайдіть укриття. І намагайтеся вижити.

Читайте також: Де ховатися у квартирі під час бомбардування — правила, що рятують життя

Прямий ефір