Відновлення військових медиків і волонтерів евакуації: як потрапити на проєкт Repower

Проєкт Repower. Скриншот: kanaldim.tv

Благодійний фонд Repower допомагає із відновленням військових медиків та волонтерів евакуації. Нещодавно вони організували тижневий відпочинок для 70 українських героїв. Рекреаційний проєкт організували в готелі неподалік Стокгольма. Там медики проходили терапію з психологами. Головна місія проєкту — допомогти медикам і військовим пережити травми, яких вони зазнали на фронті та якомога довше продовжувати свою роботу. Більше про благодійний проєкт дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Віктор Низовцев піклується про те, щоб із поля бою всі військові повернулися живими. Він санітарний інструктор евакуаційного відділення. До повномасштабної війни чоловік непритомнів від уколів, а зараз зашиває бійцям рани просто на полі бою. Його бригада стала стіною на шляху окупантів до Запоріжжя і зараз успішно відвойовує захоплені росіянами українські землі.

"На кордоні з Донецькою областю ми вели оборонні бої з росіянами упродовж останніх півтора року. Зараз наша бригада на цьому ж напрямку наступає, що є дуже приємно", — зізнався санінструктор евакуаційної бригади Запорізької тероборони Віктор Низовцев.

Те, до чого звикнути неможливо — це втрати як серед військових, так і серед цивільних. Віктор пригадує випадок, що закарбувався у його пам'яті. 

"У серпні минулого року на російському снаряді підірвався сімнадцятирічний хлопчик. Його привезли ввечері, він помер. Не сумісні з життям поранення. На руці було татуювання тризуб, це було дуже жорстоко", — провадить санінструктор.

Інтерв'ю з Віктором ми записали на пероні столичного вокзалу. Медик саме повернувся зі Швеції, де перебував на відновленні. Благодійний фонд Repower організував тижневий відпочинок для 70 військових медиків і волонтерів в евакуації.

"Ми допомагаємо чинним військовим медикам і волонтерам евакуації. У нас в Україні є дуже багато організацій, які допомагають тим, хто вже зламався. Наша місія зробити все для того, щоб наші військові, медики, волонтери мали змогу продовжувати якомога довше свою роботу і не зламалися", — пояснила засновниця благодійного фонду Repower Марина Садикова.

Марина Садикова — івенторка. Тож вирішила використати свої вміння для допомоги військовим. Рекреаційний проєкт організувала в готелі неподалік Стокгольма. Там медики проходили терапію з психологами.

"Накриває "арта", рація не працює, зв'язок глушиться, машин немає, боєприпасів немає. Вони просто намагаються врятувати, вибачте, пришити ногу комусь безпосередньо в окопі за двісті метрів від цього. Таких випадків дуже багато. Коли ми проговорюємо це з учасниками, хтось трошки плаче, хтось сміється. У кожного своя захисна реакція", — пояснив координатор психологічного напрямку БФ Repower Олександр Вісіч.

Фахівець каже, одна з найпоширеніших проблем серед військових — це відсутність сну. Декому могли допомогти тільки медикаменти. З такими учасниками працював професійний психіатр.

"Під час сну ми відновлюємося, а коли ти не можеш відновити хоча б мінімально ресурси, то як ти можеш там вести бойові дії, рятувати там людей. Плюс рівень агресії. Певні події викликають тригери. Коли у військового щось перепитують, то він починає агресивно реагувати. Вони не знають, що з цим робити", — пояснив Олександр Вісіч.

Окрім традиційних психологічних сесій, для учасників проєкту проводили сеанси арттерапія. Під час поїздки медики обмінювалися досвідом зі шведськими колегами, відвідували екскурсії та опановували нові вміння.

"Американська компанія надала нам серфборди, на яких учасники також тренувалися. Це також був вид реабілітації. Для того, щоб стати на дошку для серфінгу, ти маєш думати лише про себе, про своє тіло, про кожен свій рух, як ти стоїш, як балансувати, і всі думки про війну, про те, що їх тривожили, вони просто розвіялися", — резюмувала засновниця Repower Марина Садикова.

Ігор Гузь на фронті з 2014 року. Військовий медик стриманий і суворий. Та коли згадує про рекреаційний проєкт, у нього починають блищати очі.

"Я відчув той позитив, які я не відчував вже багато років", — зізнався медик спецпідрозділу ЗСУ Ігор Гузь.  

Аби закарбувати зміни військових після проєкту, їм організували фотосесію просто на території вокзалу. Кадри до реабілітації та після фіксував портретист із 20-річним стажем Тарас Воробець.

"Переді мною стояла цікава задача — зробити так звані пейзажі обличчя і заглянути глибше в очі військових медиків і волонтерів. Там багато чого можна побачити. Коли я побачив ці фото сам і побачив ці очі, то з'явилося таке відчуття, що цих людей неможливо подолати", — зізнався фотограф Тарас Воробець.

Результат проєкту вражає. Його можна побачити не озброєним оком на світлинах.

"Я буду займатися тим, щоб створити виставку. Сподіваюсь це допоможе зібрати кошти на реабілітацію наступної групи, в тому числі", — додав співорганізатор БФ Repower Олександр Голуб.

Підтримати благодійну ініціативу можна через соцмережі Repower. Це вже друга поїздка українських медиків і волонтерів евакуації до Швеції. У грудні відновлення пройшли 100 учасників, які продовжують працювати на передовій.

Читайте також: Ветеранам та ветеранкам не варто "ставити хрест" на стосунках після травм: інтерв'ю з менеджеркою проєкту Resex Катериною Скороход

Прямий ефір