Відключення електрики за борги: Кабмін частково скасував мораторій

Відключення електрики за борги. Скриншот: kanaldim.tv

Цю зиму українцям вдалося пережити без блекаутів. Проте без руйнувань інфраструктури, на жаль, не обійшлося. На відновлення енергосистеми потрібні ресурси. Насамперед фінансові. Їх не вистачає. До того ж споживачі боргують майже 10 мільярдів гривень. Попри це у Кабміні вирішили скасувати мораторій на відключення боржників. Деталі — у "Ранку Вдома".

Цієї зими без блекаутів, але зі зруйнованою інфраструктурою. Після ракетних ударів росіян тимчасово без світла були Харків, Херсон та Кропивницький. Електропостачання відновили протягом кількох годин. Всі споживачі зі світлом. Блекаутів вдається уникати по всій країні. Відключення точкові, лише після прольотів. На відновлення енергосистеми потрібні ресурси, насамперед фінанси. Їх бракує, бо споживачі не сплачують.

"На кінець грудня 2023 року заборгованість за електроенергію становить майже 10 мільярдів гривень. Було б зрозумілим, якби боргували жителі прифронтових територій, але не платять за спожиту послугу регіони, в яких взагалі не було обстрілів. серед боржників Чернівецька область — 1, 2 мільярди гривень. Так само, Київ, Київська область. Прифронтові території більше сплачують за спожиті комунальні послуги. На жаль, регіони на заході України, все менше сплачують за спожиті комунальні послуги. Зокрема, й за електричну енергію", — пояснила заступниця міністра енергетики України Світлана Гринчук.

У Кабміні вирішили скасувати мораторій на відключення боржників та ввели його на початку повномасштабного вторгнення. Тож у кого згасне світло?

"Мораторій продовжили для територій, де проходять бойові дії, а також споживачам, майно яких зазнало ушкодження, які повідомляють про це свого постачальника, нададуть підтвердження цього. Їм також не буде відключатися електроенергія", — додала Світлана Гринчук.

Процедура триває 10 днів. Якщо заборгували без поважної причини, за 10 днів до відключення, вас попередять листом. Якщо не згодні — йдіть до суду. Якщо бажаєте сплатити борг, але не маєте можливості, зверніться до постачальника з пропозицією зробити реструктуризацію боргу. Завжди надавачі комунальних послуг ідуть назустріч споживачам. Підуть на компроміси, якщо ваша оселя постраждала внаслідок бойових дій. Згідно з рішенням Кабміну, зруйновані або частково пошкоджені оселі не відключатимуть попри борги. Щоправда, потрібні докази.

"Якщо в них були часткові пошкодження чи руйнування внаслідок прольотів, чи якихось інших активних бойових дій, то треба надати всі відповідні документи. Довідку з поліції, акти обстеження", — каже експертка у сфері ЖКГ Христина Ненно.

Загалом, з початку повномасштабного вторгнення ціни на комуналку зафіксовані, зростає лише вартість утримання прибудинкової території, вивіз сміття та послуги з електропостачання.

"Занадто багато витрат на ремонт. Пошкодження — це колосальні витрати, видатки, які підприємства витрачають на відновлення мереж. Ще є така важлива річ, як витрати на утримання всіх цих мереж. Щоб була чиста вода в крані, її потрібно очищати й потрібні реагенти для цього, які теж не дешеві", — каже Христина Ненно.

Ремонт пошкоджених станцій та мереж здійснюють коштом держави та приватних партнерів.

"Ми намагалися усіма силами, із залученням державних та приватних коштів, здійснювати ремонт, або відновлення. Але ж ми повинні все одно повертатися до ринкових відносин", — резюмує заступниця міністра енергетики України Світлана Гринчук.

Адже ринкові відносини в енергетичній галузі допомагають Україні долати наслідки російських ракетних ударів і уникати блекаутів.

Також цікаво: Енергетична безпека — один з пунктів мирного плану України: експерти пояснюють, чи реально її досягти

Прямий ефір