Відчують звичайні росіяни: як діятимуть нові санкції проти РФ, розповів Устенко

Олег Устенко. Фото: apostrophe.ua

Санкції, запроваджені США у відповідь на визнання Росією окупаційних адміністрацій ОРДЛО, дуже болісно позначаться на російській економіці. Про це у програмі "Топшоу" телеканалу "Дом" розповів радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

"Перше — стосовно суверенного боргу Російської Федерації. Раніше такі санкції функціонували лише щодо так званого первинного ринку, коли РФ виходить на ринки, намагається запозичити кошти, вона може їх там отримати під певний відсоток. Це не можна було робити вже декілька років. Але можна було працювати, якщо ти вийшов не сам на ринок, а перекупив офіційні папери у когось, хто купив їх раніше. Зараз такі операції повністю перебувають у "бані". Їх не можна здійснювати. Це означає, що загалом ніхто більше не інвестуватиме в цінні папери держави РФ. Це перший крок. Якщо у них виникає дефіцит державного бюджету, то покривати його можна буде коштом або власних запозичень на внутрішньому ринку, що досить важко зробити, але можливо. І другий шлях — це просто включення друкарського верстата і розкрутка до певної міри інфляції", — уточнив експерт.

Наступний крок стосуватиметься і приватних російських компаній.

"Зараз державні компанії РФ не можуть вийти на зовнішній ринок. Але наступним кроком — і приватні компанії, які перебувають у РФ, місцем свого походження мають РФ, вони теж не можуть виходити на зовнішні ринки запозичення капіталу і, що найгірше для них, вони не можуть повертати свої цінні папери на зовнішніх ринках. А є компанії, які обертають ці папери на зовнішніх ринках. Тобто в середньому і довготерміновому плані це може бути дуже серйозний удар і по приватному бізнесу походженням із РФ", — пояснив радник президента.

Вплив санкцій щодо російських банківських систем відчують на собі й російські громадяни.

"Щодо банків — знову ж таки, це перший крок. І начебто лише декілька банків залучено. Але паралельно з цим залучено декілька десятків дочірніх підприємств від цих банків. Тобто удар буде нанесений по достатньо великій кількості банківських установ РФ. Показово, що це стосується і банку, який фінансує військовий комплекс РФ, і те, що запроваджені санкції щодо Зовнішньоекономічного банку РФ ("Банк розвитку та зовнішньоекономічної діяльності (Зовнішекономбанк)", — ред.). А це означає, що на будь-які операції, які фінансуються ним, особливо те, що стосується імпорту або експорту, теж накладено ембарго. І зараз його вже потрохи відчуватимуть громадяни РФ, бо це найбільші банки в Росії", — наголосив Устенко.

Читайте також: Курс рубля стрімко падає — визнання так званих "Л/ДНР" вже б'є по економіці РФ (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент США Джо Байден 22 лютого оголосив про чотири блоки санкцій проти Росії:

  • проти двох російських державних банків: "Внешэкономбанк" та "Військовий банк" (ідеться про "Промсвязьбанк ");
  • на фінансування держборгу РФ (російський уряд не зможе здійснювати фіноперації на західних ринках цінних паперів);
  • персональні санкції проти російської еліти та членів їхніх сімей;
  • блокування сертифікації "Північного потоку-2" (спільно з Німеччиною).

Водночас Байден попередив, що санкції посилюватимуть залежно від дій Москви.

Читайте також: США можуть запровадити проти Росії ще жорсткіші санкції, — Гербст

Медіа-партнери
Прямий ефір