"Ваш син у полоні": про новий вид шахрайства попередила СБУ (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: shutterstock.com

В Україні шахраї повідомляють українцям, що їхні родичі-військовослужбовці потрапили в полон незаконних збройних формувань (НЗФ). Після цього вони починають вимагати гроші як викуп. Про новий вид шахрайства попередила Служба безпеки України, повідомляє "Дом".

З подібними махінаціями зіткнулася родина загиблого в "Іловайському котлі" Сергія Калініна. Понад рік родичі не знали про його загибель. І цим неодноразово намагалися скористатися шахраї, щоб заробити на чужому горі.

"Вони кажуть: "А ми вам картку дамо, номери карток — скиньте". Потім зателефонували вночі і кажуть: "Скинь із терміналу на телефон 500 гривень. Ми дамо поговорити". Таке повідомлення несподіване. По-друге, грають емоції. На емоціях, так, перша думка — бігти кудись, позичати", — розповіла Галина Калініна, мати загиблого військового.

За даними Служби безпеки України, шахраї, які працюють за схемою "ваш син у полоні", зазвичай дзвонять родичам військових у пізній час доби. Такі факти зафіксовано у багатьох регіонах України.

"Крайнього разу шахраї телефонували до жителя Запорізької області і повідомили йому, що нібито його близький родич перебуває в полоні. Чоловік молодий, тому одразу перервав телефонний зв'язок і повідомив до Служби безпеки України", — зазначив спікер СБУ у Запорізькій області Сергій Левченко.

Часто шахраї грають на емоціях та використовують ефект несподіванки. Щоб не потрапити на "гачок", психологи рекомендують перервати дзвінок і спокійно все зважити.

"Можна використати такий психологічний трюк: сказати, мовляв перериваю на хвилину дзвінок, мені потрібно знайти корвалол. І просто покласти трубку. Якщо комусь треба, вони передзвонять 100%. Просто сказати: я хочу перевести подих. Мені погано. І далі вже — наступні дзвінки та алгоритм", — акцентує психолог Артур Ніскубін.

У СБУ просять громадян не реагувати на такі провокації, ні про що не розпитувати і не вступати в діалог із тими, хто зателефонував.

"Попросіть того, хто зателефонував, назвати прізвище, ім'я та по батькові, а також дату народження нібито полоненого родича. Також уточнюйте у співрозмовника, в якому місті і частині проходив службу ваш родич. Якнайшвидше зателефонуйте родичу, який потребує невідкладної допомоги. Або людям, які можуть бути зараз поруч і підтвердити або спростувати почуту вами інформацію", — радить Сергій Левченко.

Перевірити інформацію про родичів, які нібито потрапили в полон, можна в Об'єднаному центрі з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісти зниклих в районі проведення ООС за телефоном: (044) 255-84-35.

Читайте також: Шахраї спекулюють на темі 1000 грн за COVID-щеплення, — МОЗ (ВІДЕО)

Прямий ефір