Посилені штрафи, нові ПДР і вирішення проблеми "євроблях": інтерв'ю з радником очільника МВС
Кількість аварій на українських дорогах не зменшується. Як влада країни планує підвищувати безпеку на дорогах, чи будуть збільшувати штрафи, та які зміни внесуть до ПДР — розповів радник міністра внутрішніх справ України Валерій Поцелуйко в інтерв'ю телеканалу "Дом".
— Мене, як водія, цікавить питання безпеки на дорогах. Начебто камери працюють, обмеження на швидкість встановили. Звичайно, випало багато снігу, але дуже багато відбувається ДТП. Найчастіше ДТП дрібні, але це створює величезні труднощі для інших водіїв. Понад годину люди чекають, щоб оформити ДТП. Можна з цим щось зробити?
— Скажу так, що питання риторичне. Звісно, щось можна зробити, і ми робимо. Ви правильно сказали, що, попри камери, — от ми встановили камери, які вимірюють швидкість — попереду у нас ще проєкт щодо камер, які будуть регулювати і контролювати порушення правил дорожнього руху. Ці всі кроки — вони направлені на більш превентивні заходи. Превентивні, тому що, якщо громадяни не усвідомлять, що дотримання правил дорожнього руху — вони написані на крові і їх потрібно виконувати — і тільки в такому випадку ми зможемо отримати якусь позитивну статистику.
Так, наприклад, наразі кількість правопорушень значно зменшено. Якщо порівняти з попередніми роками, вона значно зменшилася. Але загалом вона дуже висока. Більша частина тих інцидентів, аварій на дорозі, — вона виникає саме через керування в нетверезому стані. І тут, як сказати, треба єдиний метод.
Єдиний метод — це тільки посилення відповідальності за керування транспортом у нетверезому стані, під наркотичними засобами або якимись пігулками. Тільки такий спосіб, бо я іншого не бачу, як достукатися до свідомості громадян.
— Пане Валерію, дуже багато випадків, коли в країнах Європейського Союзу водіїв сильно контролюють і штрафують за те, якщо п'яний за кермом. Не те, що штрафують — там в'язниця світить. Штрафують і контролюють якість самого автомобіля — технічний стан, стан покришок, гуми. Чи планує МВС у майбутньому рекомендувати депутатам Верховної Ради затверджувати законопроєкти, які посилюють обов'язки водіїв і підвищують штрафи?
— Дякую за запитання — дуже гарне запитання. Отже, наразі ми маємо цілу низку законопроєктів, які ініційовані різними політичними силами. Вони зараз перебувають на етапі обговорення в комітеті Верховної Ради.
Щодо посилення відповідальності. Так, наприклад, ця спроба вже була — ввести кримінальну відповідальність за керування в нетверезому стані. І був такий законопроєкт. Якщо я не помиляюся, його ухвалено 1 липня. І це був законопроєкт №2617, який передбачав саме кримінальну відповідальність за керування в нетверезому стані. Але потім вийшла така трошки правова колізія, назвемо її так.
Пізніше ухвалено інший закон, який анулював цей закон, і вже повернено знову адміністративну відповідальність. Хоча моя думка як юриста, як фахівця, що потрібно саме зробити більш жорстку — або ст. 130 КУпАП, або ж повернути до кримінальної відповідальності. Тут вже повинні визначатися фахівці, повинні визначатися в комітеті і депутати.
Тому, безсумнівно, треба суворіша санкція за статтею — або 130 КУпАП, або повертатися до ст. 286, яку введено тоді в липні щодо запровадження саме кримінальної відповідальності. Але, на мою, зауважую, думку, потрібно ввести саме кримінальну відповідальність і найжорсткішу санкцію, тому що автомобіль — це насамперед зброя, яка може знищити людей, — вона вбиває. За допомогою транспорту можна вбити людину. Отже, тут дуже важливий підхід до відповідальності.
Я б сказав навіть більше: треба ввести ще жорсткішу видачу посвідчень водія — якісь повинні бути додаткові вимоги. Звісно, Міністерство внутрішніх справ надає свої консультації, воно надає свої побажання щодо нового законопроєкту. Яким він буде, залежить від суспільства.
— У мене питання щодо "євроблях". Чи врегульовано питання з ними? Реєстрація порушень за допомогою камер фото-, відеофіксації водіїв автомобілів на єврономерах; реєстрація, питання екології. Ми були свідками розбійних нападів на цих автомобілях. Як МВС рекомендуватиме врегулювати це питання?
— По-перше, я скажу так: такі рекомендації є, і зараз у нас вже в розробці саме, я казав на початку, на першому питанні, що у нас попереду очікують камери не тільки вимірювання швидкості, контролю швидкісного режиму, але ще й камери, які будуть фіксувати саме всі порушення ПДР. Їх будуть поступово вводити. І ці камери, вже зараз оновлюється система, в якій будуть реєструвати всі "євробляхи", тобто автомобілі, транспортні засоби з номерами іноземної реєстрації.
На сьогодні потрібно передусім залагодити питання щодо ввезення таких автомобілів. Це насамперед тому, що ми боремося з наслідками, а треба усунути причину.
Отже, питання складне, тому що суспільство хоче їздити на дешевих автомобілях. І це зрозуміло, це нормальне бажання людини. Але треба усвідомити: поки громадянин, кожний, окремий, не осмислить, що він керує, відповідальний, що від його дій залежить життя — його життя і життя інших людей, — тільки тоді, змінивши свідомість, ми зможемо нормально контролювати.
Тому що закони, які б вони не ухвалювалися, якщо в людей не буде цієї культури водіння, культури експлуатації транспортного засобу, ми нічого не зможемо вдіяти.
Тому це питання більш комплексне — його розглядати не тільки ми повинні, Міністерство внутрішніх справ. Я ж кажу, ми, як з вітряними млинами, боремося з наслідками. І які б ми закони не ухвалювали, наздоганяючи ці наслідки, якщо не усунути причину, то, вибачте, з цього нічого не вийде.
— Чи будуть якісь нововведення до правил дорожнього руху? Оновлення очікуються?
— Так, звісно, вони будуть. Це буде як наслідок вже новоухваленого закону, який регулюватиме і введення нових камер спостереження за дорожнім рухом, і те, що буде регулювати саме ст. 130 за керування в нетверезому стані. Це залежить від того, який законопроєкт і в якій правовій формі ухвалить Верховна Рада.
Звісно, ми будемо боротися за те, щоб жорсткіша була санкція за керування в нетверезому стані, тому що це життя людей.