Україні потрібна визначеність позицій США та ЄС перед обличчям російської агресії, — Мартиненко

Ілюстративне фото: bykvu.com

Україні потрібна більш однозначна позиція США та Європейського Союзу щодо агресії з боку Росії. Таку думку в програмі "На самом деле: мир" телеканалу "Дом" висловив генеральний директор агентства "Інтерфакс-Україна" Олександр Мартиненко.

Він зазначив, що Європа й Росія мають складні відносини із набором протиріч і загальних інтересів.

"Відносини Європи та Росії — багатошарові. Один шар — відношення не стільки навіть Євросоюзу та європейських країн, а окремих лідерів, я маю на увазі Франції та Німеччини. Тому що, з одного боку, це економіка, яка їм завжди цікава. Той самий "Північний потік-2" для німців, звичайно, бізнеспроєкт. Для Росії — політичний", — уточнив Мартиненко.

Він вважає, що країни НАТО прагнуть одночасно отримати економічну вигоду від відносин із Росією та протидіяти їй у військово-політичному контексті. Мартиненко переконаний, що така подвійність "виглядає не дуже природно".

"Всі ці країни є членами НАТО. Тому вони намагаються поєднувати, з одного боку, економічну вигоду від торгівлі з Росією, а з іншого — бути противагою Росії у військово-політичному плані. Думаю, ці ігри триватимуть, допоки у Франції та Німеччині не перезавантажиться влада. А це може бути і цього року в Німеччині, і наступного — у Франції. Але спроба поєднати бізнесспівпрацю з військово-політичним суперництвом виглядає не дуже природно", — деталізував він.

Коментуючи візити американського президента Джо Байдена та держсекретаря США Ентоні Блінкена до низки країн, Мартиненко зазначив, що всі вони є частиною взаємодії Штатів із Європою.

"Всі ці візити Байдена, Блінкена — вважайте, один великий візит, зустріч американців із Європою. Штати зацікавлені в тому, щоб закріпити це військово-політичне співробітництво, при цьому сильно не шкодячи бізнесу. Тому що Трампу було все одно, що відбувається з бізнесом у Німеччині, — але, як відомо, Байдену не все одно. Гра набагато складніша, ніж була до приходу демократів", — сказав він.

Тим часом Україна потребує більш однозначної та прямої риторики США та ЄС, вважає Мартиненко. І додає: потрібно бути готовими до того, що їхня позиція "буде багатоманітною".

"Говорячи про Україну, звичайно, ми б хотіли більш однозначної позиції, безумовно, Євросоюзу та Сполучених Штатів. Але треба бути готовими до того, що ця позиція буде такою ось різноманітною. І всілякі не зовсім приємні речі ми теж можемо почути й від Євросоюзу, й від Сполучених Штатів. Я маю на увазі й припинення військової допомоги теж", — резюмував Мартиненко.

Повна версія інтерв'ю: Діалог із Росією та українське питання: про розстановку сил на світовій арені говоримо з Олександром Мартиненком

Прямий ефір