Удар по економіці окупантів: проти РФ запровадили понад 4 тис. санкцій — як вони працюють

Санкції. Колаж: gettyimages.com

За місяць від початку повномасштабного наступу на Україну проти Росії запровадили понад 4 тис. санкцій. Солідарність, з якою весь світ виступив проти країни-агресора, крок за кроком тягне її економіку на дно, повідомляє "Дом".

Сьогодні Росія перетворилася на підсанкційного лідера та країну, від якої відвертається весь світ. Майже 240 міжнародних компаній уже залишили її ринок. Ще близько 400 — обмежили свою роботу. І з кожним днем їх стає дедалі більше.

"Окремий напрямок нашої роботи в ці дні — виштовхування з Росії тих міжнародних компаній, які самі ще не зрозуміли, що їм слід піти. Це не тільки великі продуктові, а й точкові фірми, наприклад, без яких Росія не зможе робити свої ракети. Деякі компанії на нас сильно ображаються за те, що ми чинимо великий тиск. Але не час ображатися. Час робити вибір — ти на стороні добра чи зла", — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Посилити обмеження проти Росії та закрити європейські порти для судів звідти нещодавно закликали у Латвії. А Польща пропонує Євросоюзу запровадити повну заборону на торгівлю із РФ, навіть сухопутну. Москва загрожує заходами у відповідь. Але економісти впевнені: жодні контрсанкції Кремлю не допоможуть.

"Тому що, за великим рахунком, російська економіка, російська банківська система шалено залежить від західного світу, вона пов'язана масою експортних та імпортних контрактів. І спроба вижити поодинці, що називається, ігноруючи існування долара, євро, англійського фунта, швейцарського франка, японської ієни тощо — це спроба, знаєте, як от "на зло мамці відморожу вуха", — сказав російський економіст Сергій Алексашенко.

США та їхні партнери планують оголосити про нові санкції. Вони, зокрема, можуть торкнутися понад 300 депутатів Держдуми РФ. Крім того, до п'ятого пакета, який готує Євросоюз, може увійти ембарго на російську нафту. Це питання обговорюють цілий тиждень на низці європейських зустрічей. Перші чотири пакети, введені за останній місяць, поки що не змусили Кремль змінити курс щодо України. Це ставить ЄС перед найважчим економічним вибором: чи запроваджувати заборону на нафту, як це вже зробили Сполучені Штати та Великобританія.

"Росія вчиняє численні військові злочини. Це саме ті слова, які нам потрібно вимовити. Те, що відбувається в Маріуполі, — масштабні військові злочини. Там усе руйнують, убивають усіх без розбору. Це жахає. Ми маємо найжорстокішим чином засудити те, що відбувається", — наголосив високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель.

На запровадження ембарго наполягають країни Балтії. Німеччина виступає проти негайного бойкоту російських енергоресурсів. На думку канцлера Олафа Шольца, заборона на імпорт енергоресурсів із Росії може мати серйозні наслідки для економіки Європи та підніме і без того високі ціни на енергоносії. Для консенсусу вирішальною стане позиція Франції, яка головує в Євросоюзі.

"Будуть ухвалені рішення про збільшення військової допомоги, про збільшення санкційних заходів. Я впевнений, що вони стосуватимуться і енергетичного сектору. Просто питання лише в тому, наскільки воно буде розтягнуте у часі. Лідери європейських країн намагаються диверсифікувати ризики, знайти альтернативні джерела постачання. І вони не будуть щохвилини по клацанню пальця блокувати всі поставки", — вважає політолог-міжнародник Максим Ялі.

Американські та європейські дипломати обіцяють також вжити заходів, щоб унеможливити обхід вже накладених обмежень. І тут важливо сфокусуватися на критичному імпорті, який Росія намагається перенаправити через Китай чи Північну Корею.

"Важливо, щоб у них слабшали можливості фінансувати армію та війну. Це не про гроші. Це можливість відремонтувати техніку, мати критичну електроніку, якісь технології або елементи постачання, щоб поповнювати запас ракет або ремонтувати літаки", — зазначив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (2019-2020 рр.) Тимофій Милованов.

Збільшують тиск у фінансовому секторі. Національний банк України закликав відключити Центральний банк Росії від міжнародної системи SWIFT, щоб посилити міжнародну фінансову ізоляцію країни-агресора.

"Це додатковий удар по можливостях Центрального банку РФ щось зробити, тому що у них є ще резерви в доларах, у китайських юанях, у них досить професійний банк і послаблювати його — це правильно. Такий захід був би дуже доречним", — констатує інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Наприкінці лютого Євросоюз, США, Канада, Велика Британія та Японія вже запровадили заборону на операції за участю Центробанку Росії та на запровадження всіх його активів. Завдяки цьому Росія втратила доступ до 75% своїх золотовалютних резервів, які могла б використати для підтримки курсу рубля. З моменту нападу на Україну він обвалився майже наполовину.

"Я думаю, що найжорсткіший і несподіваний захід — це санкції проти Центрального банку, які позбавили можливості керувати суттєвою частиною (як мінімум, половиною) своїх резервів. Цей захід вводився лише 4 або 5 разів за всю світову історію останніх кількох десятків років", — повідомив російський економіст Рубен Єніколопов.

Також з 10 березня Visa та Mastercard припинили обслуговування російських карток за кордоном та в інтернет-магазинах. Всі картки цих платіжних систем, випущені там, припиняють працювати всередині країни-агресора. І її мешканці не можуть ні отримувати грошових переказів, ні проводити їх самі. Все це боляче вдарило по російській економіці. Провідні рейтингові агенції і навіть МВФ пророкують їй дефолт. Але путінське оточення все ще сподівається досягти пом'якшення санкцій без поступок з українського питання.

"Якщо Захід зуміє жорстко відстояти санкційну концепцію, яка посилюється з кожним днем, то я думаю, що технологічний, фінансовий, економічний крах путінської Росії найближчим часом неминучий", — упевнений російський опозиційний політик Гаррі Каспаров.

А серед санкцій у сфері культури найнеприємнішим для росіян стало рішення провідних кінокомпаній світу зняти фільми з російського прокату. Багатьох також обурило відключення платформи Instagram. Після її закриття російські блогери кинулися реанімувати свої сторінки в інших соціальних мережах. Через військову агресію вони втратили багатомільйонну аудиторію. І як результат — чимало грошей.

Медіа-партнери
Прямий ефір