Участь "Нафтогазу" в сертифікації "Північного потоку-2" допоможе Україні захистити свої інтереси, — Василик (ВІДЕО)

"Північний потік-2". Фото: shutterstock.com

Участь "Нафтогазу" в сертифікації російського газового проєкту "Північний потік-2" допоможе Україні захистити свої інтереси на європейському ринку. Про це у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" розповів радник голови правління НАК "Нафтогаз України" Мирон Василик.

"Нафтогаз" подав свою заявку на участь у процесі сертифікації "Північного потоку-2" німецькому регулятору, який має у своїх повноваженнях право почати процес сертифікації. Ми, "Нафтогаз" і Україна, як великі учасники європейського ринку, купуємо значні обсяги газу. Тому ми теж зацікавлені в тому, щоб цей ринок був конкурентним, і ми маємо право захищати наші позиції та інтереси на цьому ринку. Таке право нам дає стаття 66 закону Німеччини про енергетичну промисловість", — уточнив Василик.

Сертифікація триватиме чотири місяці, доповнив радник голови правління "Нафтогазу".

"Цей процес почався заявкою на сертифікацію "Північного потоку-2", яка була подана 8 вересня. Сертифікація триватиме чотири місяці. Німецький регулятор розглядає заявку і дивиться на роль всіх учасників цього ринку, зокрема і українських учасників, польських учасників, й інших країн", — продовжив Василик.

У сертифікації також братимуть участь Федеральне міністерство економіки Німеччини та Європейська комісія, наголосив він.

"Процес досить довгий і, я би сказав, він враховує не лише технічні, але також політичні інтереси всіх учасників ринку. Тобто це виходить із принципу солідарності, який є фундаментальним принципом на європейському ринку", — акцентував Василик.

Політичні домовленості між США та Німеччиною не впливатимуть на процес, переконаний радник глави правління НАК "Нафтогаз".

"Процес буде тривалим. Він жодним чином не буде політичним. Те, що зараз акценти перемістилися в Європу, абсолютно нормально. І цей процес має врахувати інтереси всіх гравців на європейському ринку. Я не думаю, що політичні домовленості між США та Німеччиною якимось чином впливатимуть на цей процес. Цей процес обумовлений європейським законодавством, Третім пакетом енергетичного законодавства, та відповідно до цього йтимуть усі процеси щодо сертифікації", — підсумував Василик.

Нагадаємо, у 2009 році в Євросоюзі законодавчо затверджений Третій енергетичний пакет. Основна мета документа — не допускати ситуацій, коли монополісти, які постачають енергоносії, блокують доступ конкурентів до споживачів через володіння мережами розподілу (газопроводами, нафтопроводами, ЛЕП). Якщо монополіст володіє такими мережами, то він повинен надати 50% їхньої ємності конкурентам або не користуватися нею, або продати мережі незалежним операторам.

18 жовтня компанія-оператор проєкту Nord Stream 2 AG оголосила, що "Північний потік-2" готовий до запуску. Зараз Росія чекає на сертифікацію "Північного потоку-2". Документи ще місяць тому передали до Федерального агентства з мереж Німеччини. Потім остаточне рішення щодо введення в експлуатацію російського газопроводу в обхід України ухвалюватиме Євросоюз. Також 18 жовтня НАК "Нафтогаз України" подав заявку на участь у процесі сертифікації "Північного потоку-2", щоби попередити європейських партнерів про ризики запуску цього газопроводу.

Прямий ефір