У "Білій скелі" під Києвом реабілітують ведмедів, скалічених у звіринцях та цирках

Ведмеді у "Білій скелі". Скриншот: kanaldim.tv

Синок, Люба, Михасик та Чада — чотири ведмеді, які живуть за декілька кілометрів від гучного Києва. У кожного з них є свій басейн, власна територія та барліг. Вони виросли та жили серед людей, але їхні будні не завжди були такими спокійними й ситими, як зараз.

Журналісти "Ранку Вдома" побували у ведмежому притулку "Біла скеля" у селі Чубинське на Київщині, де реабілітують ведмедів, скалічених у цирках та приватних звіринцях.

Ось ведмедиця, на ім'я Чада — рідкісний тянь-шанський бурий ведмідь. Браконьєри полювали на них багато років, і тепер цих ведмедів залишилося не більше як триста особин. Зараз Чада зосереджено вихлюпує воду з власного басейну. Це її головна розвага. Вона радіє, коли вольєр заходять люди, аби знову наповнити водою її водойму.

"Це наша найстарша ведмедиця в притулку. Їй 25 років. У нас вона попала з цирку. Все життя провела в Національному цирку в Україні, потім потрапила в "Шапіто", і коли вона стала зовсім не потрібною, її покинули в гаражах в Білогородці під Києвом, де її знайшли активісти. Нарешті в нас з'явилося місце для неї. Ми її забрали", — розповіла співзасновниця притулку "Біла скеля", зоологиня Марина Шквиря.

Найбільший ведмідь у притулку — Михасик, важить 270 кілограмів. До чотирьох з половиною років Він жив у клітці два на два метри та розважав людей у ресторані на Хмельниччині. До притулку Михасика забрели після того, як гості нагодували тварину хлібом із гірчицею. Ведмідь геть відмовився від їжі.

"Михасик дуже довго звикав до самої можливості гуляти у вольєрі. Він з боксу не виходив майже три тижні. Він навідався до басейну у перший день. Повз на животі і задні лапи притримував, йому було страшно. Потім він освоївся. Ще через рік він познайомився з Любою і тепер почуває себе впевнено", —  провадить зоологиня.

Зараз Михасик практично не вилазить із власного басейну. Їсть улюблені апельсини і насолоджується життям.

Синок та Люба — колишні циркові ведмеді. Вони жили в родині циркових артистів. Їх утримували разом у клітці та виводили тільки для розваги відвідувачів у цирку.

"Ми підписали зобов'язання з колишніми власниками про те, що вони зобов'язуються більше ніколи не використовувати ведмедів, не заводити, не розмножувати, не купувати нових і забрали обох ведмедів одночасно. Люба була дуже стресова, дуже боялася навіть виходити з боксу. Постійно ховалися. Ведмеді взагалі то живуть поодинці. Але можна подружити ведмедів при певних умовах, особливо коли вони молоді. Тому Люба живе з Михасиком. Вони разом сплять зимою в барлогах, плавають, граються. Що саме вони роблять, вирішує вона. Коли треба щось нове зробити, то Люба перевіряє все, а потім туди іде Михасик", — розповіла Марина Шквиря.

Сьогодні четверо врятованих ведмедів живуть в ідеальних умовах. Нове життя їм подарувала Марина Шквиря, яка у далекому 2012 році разом із чоловіком відкрила притулок для ведмедів "Біла скеля".

"Основна наша ідея —  це надавати дім ведмедям і вовкам, які постраждали людини. Тому якісь ведмеді залишаються в нас грати постійно. Якихось тварин ми можемо передати колегам в реабілітаційні центри в Україні або за кордоном. Порятунок тварин — це така прерогатива суспільства. Це абсолютно нормально, коли є приватні ініціативи. Аби побудувати вольєри ми влізли в борги, використали заощадження родини, друзів. Зараз ми підтримуємо життєдіяльність притулку завдяки пожертвам та екскурсіям", — додала співзасновниця притулку "Біла скеля".

Познайомитись із мешканцями притулку "Біла скеля" можуть усі охочі. Екскурсії до ведмедів тут проводяться із п'ятниці по неділю.

"Екскурсії не так багато приносять коштів, але вони для нас дуже важливі, тому що це ще одна наша місія —  просвітницька. Ми віримо в те, що діти, які до нас прийшли, подивилися, дізналися про історію ведмедя, потім в цирк не підуть або своїх дітей потім туди не поведуть", — сподівається зоологиня.

Також у притулку є унікальна можливість на деякий час стати батьком чи мамою для одного з ведмедів.

"Це наша програма опіки над ведмедями. Ви можете, наприклад, подарувати на 14 лютого чи на день народження не синтетичного ведмедика, а віртуального справжнього. Людина отримає сертифікат, пост вдячності. Вона знає, що цей тиждень, наприклад, або два, вона мама ведмедя", — резюмувала Марина Шквиря.

Притулок "Біла скеля" рятує ведмедів уже понад 10 років. Зробити свій внесок у цю велику справу може кожен. Донат на потреби пухнастих друзів доступний будь-якої миті на офіційному сайті притулку. Синок, Михасик, Люба й Чада будуть вдячні.

Читайте також: Про Шона Пенна та ідею українського кіноальманаху "Війна очима тварин" говоримо із режисером Мирославом Слабошпицьким

Прямий ефір