Там працювала одна людина: про шахти-"прокладки" з постачання вугілля з ОРДЛО розповів Лещенко

Терикони шахти ім. Кисельова. Фото: wikimapia.org

До підозрюваного у "вугільній справі" народного депутата Петра Порошенка у слідства та суспільства є багато питань. Але навряд чи він дасть на них відповідь і "доведеться йти до суду з порожніми протоколами допиту". Таку думку в програмі "Топшоу" телеканалу "Дом" висловив журналіст, депутат Верховної Ради України VIII скликання (2014-2019 рр.) Сергій Лещенко.

За даними слідства, для закупівлі вугілля в ОРДЛО використовували два державні підприємства, які у 2014 році перереєстрували у Києві. Перше — "Шахта ім. Кисельова", це закрита ще у 2011 році шахта, фізично розташована в окупованому Чистякові (раніше — Торез). Друге — "Луганськвугілля", фізично розташоване на окупованій частині Луганської області.

"Вугілля купували загалом через ці дві фіктивні фірми, які створили у Києві. Тому що на цих шахтах, зокрема на "Шахті ім. Кисельова", на окупованій території на той момент працювала одна людина. Ця шахта фізично не могла видобувати такий обсяг вугілля, який закуповували. Але створили ці "прокладки", які назвали ім'ям цих шахт", — повідомив Лещенко.

З цими двома підприємствами державна компанія "Центренерго" уклала контракти на постачання вугілля марки "А" (антрацит) з так званих "ЛНР" та "ДНР" — за даними слідства, на загальну суму понад 3 млрд грн (на період 2015 року — понад 190 млн дол.). За 2015 рік було сплачено щонайменше 205 млн грн.

"На ці фірми заводили гроші й потім їх переводили в готівку, і вони зникали в невідомому напрямку. 205 млн грн так зникло. До цього 30 млн грн перевезли у валізах прямо на окуповані території", — нагадав дані правоохоронців журналіст.

Лещенко наголосив, що склад злочину полягає не лише у закупівлі вугілля в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) та розтраті коштів. Але й у тому, що для реалізації цієї схеми було перервано договір на постачання вугілля з Південно-Африканської Республіки (ПАР).

"Навіщо змусили керівника державної компанії "Укрінтеренерго" фактично відмовитися від цього контракту? На нього відкрили кримінальне провадження, підозру вручили, яке, до речі, через півтора року повністю розсипалося. І це питання мають ставити слідчі на допитах Порошенка", — сказав журналіст.

Він наголосив, що у слідчих і в суспільства до Порошенка є багато запитань. Наприклад, навіщо на той момент президент Порошенко як посередника у постачанні вугілля залучив саме Віктора Медведчука?

"Він скаже: я його залучав, бо Медведчук займався обміном полонених. А чому ти не залучив, наприклад, [Юрія] Бойка, [Євгенія] Мураєва? Вони ж теж мають зв'язки в Росії, вони теж є українськими легітимними політиками, так само як Медведчук. Чому ти пішов саме до Медведчука?.. Він скаже: це мені Ангела Меркель порадила. Але вже сама Меркель це спростувала. Це рішення було ухвалено на українських та російських територіях. Меркель виконувала суто роль "листоноші". Вона запропонувала того, кого вони вирішили. І ось це питання теж потрібно ставити підозрюваному", — перелічив Лещенко.

Але він не вірить, що Порошенко наважиться відповісти на ці запитання на допитах.

"Подивимося, як він піде на допити, як він піде на очну ставку, на перехресний допит. Я переконаний, він уникатиме будь-яких відповідей на ці допити, і доведеться йти до суду з порожніми протоколами допиту Порошенка, бо він відповіді на ці питання не дасть", — підсумував Лещенко.

Читайте також: Весь антрацит — в ОРДЛО: близько третини обсягів вугілля Україна змушена закуповувати за кордоном (ВІДЕО)

Нагадаємо, 20 грудня 2021 року президенту України (2014-2019 рр.), нинішньому народному депутату Петру Порошенку повідомили про підозру в держзраді (ч. 1 ст. 111 КК України) та сприянні діяльності терористичної організації (ч. 1 ст. 258-3) КК України). Йому інкримінують розірвання торгових контрактів на постачання вугілля з Південно-Африканської Республіки та укладання торгових угод із представниками окупаційних адміністрацій окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

У день оголошення підозри політик виїхав до Європи. 24 грудня Офіс генерального прокурора погодив клопотання про обрання запобіжного заходу Петру Порошенку у вигляді арешту з можливістю внесення застави розміром 1 млрд грн.

17 січня Порошенко повернувся до України. У той самий день у Печерському районному суді Києва розпочалося судове засідання щодо обрання йому запобіжного заходу.

19 січня суд оголосив запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Це означає, що Порошенку заборонено залишати межі Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора чи суду. Також Порошенко має приходити за викликом слідчого, прокурора або суду. Термін дії таких обмежень — до 19 березня 2022 року.

Прямий ефір