Безпека громадян та захист кордонів: "5 вопросов на злобу дня" з Володимиром Мартиненком

Владимир Мартыненко. Фото: mvs.gov.ua

Міністерство внутрішніх справ розробило проєкт стратегії громадської безпеки та цивільного захисту України, основна мета якої — створення безпечного середовища для кожного українця.

Що передбачає цей документ і як він змінить сферу безпеки держави, в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом" розповів радник міністра внутрішніх справ України Володимир Мартиненко.

Ведучий — Олег Борисов.

— Як в Україні буде впроваджуватися Стратегія громадської безпеки?

— Це документ, на підставі якого розроблятимуться всі ті програми, за якими працюватиме МВС наступні п'ять років. Після її затвердження розроблятимуться нормативні документи, буде влаштовуватися законодавча база, фінансування тих, чи інших процесів, які відбуватимуться в системі МВС. Такі стратегії розвитку приймаються постійно на певні періоди. Зараз — до 2026-го року.

— Які світові практики бралися до уваги при розробці даної стратегії?

— Бралися до уваги всі світові практики, зокрема практики США та НАТО. Наближення до стандартів НАТО ведеться у багатьох силових підрозділах, які діють в країні: Збройні сили, Національна гвардія, прикордонна служба.

Всі світові передові практики ми намагаємося інтегрувати в цю стратегію для того, щоб отримувати максимальний результат, створити людиноорієнтоване безпечне середовище в країні. Щоб якраз громадянин був в центрі уваги, і його безпеку гарантували на належному рівні.

— Скажіть, які пункти є в документі щодо легалізації зброї серед громадян?

— Законодавче врегулювання обігу зброї не стосується стратегії. Це те, що у нас вже в короткострокових планах. Воно вже має реалізовуватися. І зараз ми знову обговорюємо з депутатами створення спеціального закону, який би врегулював процеси зі зброєю.

Хочу зробити акцент: оборот цивільної зброї в Україні є. Говорити про те, що зараз легальної зброї немає — неправда. У нас зареєстровано близько 1,2 млн стволів, понад 700 тис. власників.

У нас є нормативний акт №622 (Інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання зброї, — ред.), який регулює весь цей оборот. Єдине, що це вже старий нормативний документ, і потрібно його актуалізувати. Туди потрібно інтегрувати і електронні бази за реєстром, і інші методи, і речі, які є вже сьогодні, а не ьули понад 30 років тому.

Нам потрібен закон, який би зміг регулювати весь цей процес.

— Чи відчують на собі звичайні громадяни реалізацію цієї стратегії і яким чином?

— Що таке сама по собі стратегія? Це ж не певний нормативний акт, закон, наприклад, на підставі якого у нас громадянина вчора захищали одним способом, а сьогодні — іншим. Мова йде про інше.

Тут вибудовується цілий комплекс заходів, які б поліпшили безпеку наших громадян всередині країни. Зокрема, від зовнішнього вторгнення. Мова про систему безпеки, яка працюватиме на українських кордонах. Також це система безпеки, яка буде працювати при розслідуванні кримінальних справ, захист свідків, потерпілих тощо.

Ми говоримо про те, що це цілий комплекс нормативних документів, який в плані реалізації стратегії буде прийматися, координуватися, змінюватися. Проводитимуться громадські слухання по кожному з них для того, щоб його деталізувати, аби вони були прив'язані вже до реальності, і для того, щоб українські громадяни їх сприймали максимально детально, і вони були для них простими і зрозумілими.

— Чи є план напрацювань щодо захисту громадян вже зараз, в разі агресії з боку РФ?

— Давайте будемо прямо говорити: агресія з боку РФ у нас почалася ще в 2008 році. У нас 8-й рік триває війна, окуповані території, зокрема Крим. Тому говорити про те, що тут щось нове — неправильно. Просто є зараз посилення небезпеки, коли російські війська можуть заходити на територію України вже відкрито, а не прикриваючись якимись невідомими "зеленими чоловічками", або терористичними угрупованнями, які є на Донбасі. Мова про інші зовсім речі.

Звичайно ж, у нас розробляються кілька варіантів розвитку таких подій — на рівні РНБО, Міноборони. І враховуючи, що підрозділи МВС беруть участь в реалізації захисних функцій (Нацгвардія, прикордонна служба, поліція), відповідно, у нас є теж напрацювання. У нас є чітко визначені покрокові алгоритми, як вони повинні працювати в тому чи іншому випадку, для того, щоб захистити наших громадян.

— Розкажіть, будь ласка, про модернізацію системи повітряної безпеки, зокрема про забезпечення новими вертольотами

— Гарантування безпеки країни — комплекс заходів. І тут мова не тільки про те, що зараз з'явився новий перший вертоліт. Уже кілька таких працюють у нас в Нацгвардії, у ДСНС, в Національній поліції. Вони постійно до нас надходять, і ми маємо підписаний контракт на 50 одиниць вертолітної техніки різного калібру для того, щоб виконувати різні функції і повноваження. Це буде гарантування безпеки на кордонах, зокрема — в тих містах, які потребують забезпечення повітряної підтримки.

Ці ж повітряні судна використовують для надання медичної допомоги. У нас вже є кілька прецедентів, коли лікарі перевозили пацієнтів, або органи для трансплантації. Або для евакуації постраждалих у ДТП на Львівщині.

Система повітряної безпеки перекриє всю Україну. У нас є центри, де будуть дислокуватися вертольоти, розташовані з таким урахуванням, щоб вони перекривали абсолютно всю територію держави. Ми в цьому напрямку розвиваємось, є певні контракти і терміни. Зараз вони нормально виконуються. Ми працюємо з французькою стороною, дуже сильно розвиваємо цей напрямок.

У нас буде третя в Європі армія повітряних машин для того, щоб виконувати всі ці функції, які має забезпечувати держава для своїх громадян. Пожежогасіння, гарантування громадської безпеки, медична допомога тощо.

Порятунок тих же туристів, які заблукали в горах, до яких доступу автотранспорту немає. І є дуже багато інших позитивних прикладів. Вони вже є, це вже працює і на цих прикладах можна говорити про гарні результати. Очікуємо ще більшого поліпшення вже в найближчому майбутньому.

Прямий ефір