Середня зарплата в Україні продовжить зростати: "5 вопросов на злобу дня" з Сергієм Фурсою

Иллюстративное фото: segodnya.ua

Середня зарплата в Україні станом на березень 2021 року становить 13 612 грн. За попередній рік вона зросла на 9,5%.

Із чим пов’язано підвищення зарплат і наскільки вони виростуть цього року — розповів інвестиційний банкір Сергій Фурса у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Середня зарплата в Україні зросла до 13 тис. грн. Із чим це пов’язано?

— Зростання зарплат в Україні триває з 2016 року. Це постійний і поступовий процес. Можливе певне різке збільшення середньої зарплати, але це пов’язано зі збільшенням мінімальної зарплати.

— Що потрібно для того, щоб зарплата зростала?

— Насамперед, для зростання пенсій і зарплат потрібні інвестиції. Інвестиції щось роблять, люди приносять гроші, щось кудись вкладають, щось починає працювати, і починає приносити зарплату. Також інвестиції покращують продуктивність роботи, відповідно, вона стає більш ефективною. Більша ефективність — можна отримувати більш високу зарплату, тому що більше заробляється.

— Що стосується Херсонської області та Донбасу, в які сфери там можна інвестувати?

— У Херсонській області — це сільське господарство і туризм. Сфера послуг — найдинамічніша, вона розвиватиметься найближчі десятиліття. Якби ми побудували український Лас-Вегас між Херсоном і Одесою, це принесло б мільярди гривень прибутку. Щодо Донбасу говорити складно.

— Якщо взяти Херсонську область, будівництво доріг — це хороші інвестиції?

— Інфраструктура — це важливо, тому будівництво доріг є важливим елементом. Це важливо для туризму, адже якщо до якогось місця складно дістатися, ніхто туди не поїде. Ми знаємо, що на карті України є місця, де дуже красиво, але щоб туди доїхати, потрібно пройти кілька кіл пекла.

Легше сісти в літак і полетіти в Братиславу, ніж поїхати на машині в Херсонську область. А дороги допомагають тому, щоби всі супутні сектори розвивалися.

— У Херсонській області також хочуть побудувати житло для переселенців з Криму. Це є інвестицією?

— Будь-яке будівництво є інвестицією. Не важливо, що будується. Адже це робочі місця.

— Яким буде зростання зарплат в цьому році?

— В цьому році очікується продовження поступового зростання доходів. Ймовірно, вони злегка будуть випереджати інфляцію — зростання буде близько 10-15%. Наприкінці року очікується ще одне збільшення мінімальної зарплати, відтак середня зарплата по Україні теж виросте.

— Що потрібно для того, щоб в Україні середня зарплата була близько 1 тис. дол?

— Найближчим часом цього точно не буде. Найближчі років 10. Для того, щоб у нас були високі доходи, нам потрібно проводити реформи. Це і декомунізація економіки, і впровадження реформ, які залучають інвесторів. Зокрема, це судова реформа. У нас відсутнє верховенство права. Потрібна повноцінна судова реформа з очищенням судової системи. Також важлива антикорупційна політика. Це дві речі, які повинні відкрити двері інвесторам.

Також важлива лібералізація, зокрема трудового законодавства. Тому що в Україні ще радянське трудове законодавство, і якщо людина хоче когось найняти на роботу, вона розуміє, що цього краще не робити, тому що її неможливо буде звільнити.

Україна не має жодної конкурентної переваги в порівнянні з тією ж Польщею. І ми повинні штучно створити ці переваги. Тому максимальна лібералізація в порівнянні з досить бюрократизованим процесом в Європі може стати єдиною нашою конкурентною перевагою.

Медіа-партнери
Прямий ефір