Ситуація близька до катастрофи — що відомо про жертв насильства в ОРДЛО і окупованому Криму (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: dnepr.info

Сьогодні, 26 червня, — Міжнародний день на підтримку жертв тортур. У всьому світі голосно звучать заклики про повну заборону всіх видів жорстокого, нелюдського і такого, що принижує людську гідність, поводження. Особлива увага у світової спільноти до жертв насильства на тимчасово непідконтрольних Україні територіях. Ситуація в окупованому Росією Криму та в окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) близька до катастрофи, кажуть правозахисники, повідомляє "Дом".

11 лютого 2016 року стало фатальним для сім'ї кримського правозахисника Еміра-Усеіна Куку. У той день його затримали дорогою на роботу. Це затримання стало для чоловіка другим, проте цього разу за ним були арешт і запобіжний захід — утримання в СІЗО.

За словами дружини правозахисника Мер'єм, її чоловіка оглушили ударами по голові ззаду, намагалися вихопити папку з документами і телефон. А після нападу в будинку влаштували обшук.

"11 лютого 2016 року в нас був другий обшук. Такий жорсткий, грубий. Абсолютно по беззаконню. Увірвалися, виламали двері. І один із співробітників мені сказав: "К вечеру вы офанареете", — розповіла вона.

Це тільки один випадок. За "справою Хізб ут-Тахрір" перебувають під слідством і засуджено вже 74 особи. Більшість утримують в умовах, небезпечних для здоров'я і навіть життя.

Але ще більш катастрофічна ситуація в тюрмах і СІЗО ОРДЛО. Кожен четвертий там піддавався сексуальному насильству. І ця цифра істотно занижена, кажуть правозахисники.

"Стосовно людей, яких затримують і які перебувають в місцях позбавлення волі. Але і це стосується не тільки людей, які перебувають в місцях позбавлення волі. Насильство посилилося для людей, які не перебувають у місцях позбавлення волі і це дійсно дуже велика проблема", — повідомила членкиня української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) Тетяна Іванова.

На початку року громадськість розбурхали фотографії з ОРДО таємної в'язниці незаконних збройних формувань "Ізоляція" у Донецьку. Туди привозять ув'язнених, яких катують і піддають насильству. Ті, кому довелося побувати там, називають в'язницю концтабором. Але зібрати докази складно.

"Ситуація така, що ми маємо частину території, яка окупована і перебуває фактично під контролем РФ. Ми не можемо туди поїхати, ми не можемо поговорити зі свідками, ми не можемо поговорити з людьми, які потерпіли від такого насильства. Поки вони не виїдуть на підконтрольну Україні територію", — розповіла правозахисниця, голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Проблема насильства в окупованому Криму і ОРДЛО — часта тема в ефірах каналу "Дом" і Мультимедійної платформи іномовлення України. Шефредактор телеканалів Олексій Мацука каже, що на підтримку жертв редакція підготувала документальний проєкт. Він створений на основі історій людей, які пережили насильство — як фізичне, так і психологічне.

"Нові форми утиску, такі як: булінг в інтернеті і в соцмережах, як, наприклад, прояв нетерпимості відносно уразливих груп. І, ясна річ, що ми хочемо робити більше контенту саме про це. І наш прийдешній великий репортаж, а точніше мініфільм, присвячений історіям тих жінок, які піддавалися тим чи іншим переслідуванням", — розповів Олексій Мацука.

Будь-які факти, докази і свідчення насильства в окупованому Росією Криму та ОРДЛО збираються правозахисниками важко, анонімно і ретельно. Для того, щоб стати матеріалами позовів в міжнародних судах і залучити рано чи пізно всіх винних до відповідальності.

Читайте також: Підсумки 26 червня: насильство в Криму і ОРДЛО, День кримськотатарського прапора і "Олигархи "ДНР" (ВІДЕО)

Прямий ефір