Річниця найбільшої трагедії XX століття та день народження автора скульптури "Батьківщина-Мати" — 18 серпня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо п'ятницю, 18 серпня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

18 серпня 1917 року народився видатний український скульптор Василь Бородай. Уродженець Дніпра і випускник Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, як ніхто інший, мав чудове відчуття об'єму, форми і здібність до образного мислення. Пам'ятник Лесі Українці у столичному Маріїнському парку та монумент засновникам Києва —  це одні з найвидатніших робіт скульптора.

Головна ж його праця —  це монумент "Батьківщина-Мати", який є центральною спорудою столичного Національного музею історії України у Другій світовій війні. Це найвищий в Європі пам'ятник. Його висота 102 метри.

Нещодавно з монумента прибрали радянські символи. Нині "Батьківщина-Мати" тримає у своїх руках меч та український тризуб, що символізує опір України російській агресії й майбутню перемогу. Монумент став одним із символів нашої незламності.

82 роки тому сталася одна з найбільших трагедій XX століття. Радянські війська, намагаючись зупинити наступ німців, підірвали Дніпровську ГЕС —  найбільшу гідроелектростанцію Європи, розташовану в Запоріжжі. Це була секретна спецоперація НКВС, проведена за наказом Сталіна.

Внаслідок вибуху дамба була майже повністю зруйнована. Утворилася багатометрова хвиля, яка накрила нижню частину Хортиці й південні райони міста. Загинули десятки тисяч людей, здебільшого мирні жителі Запоріжжя та солдати, котрі переправлялися на лівий берег Дніпра.

У радянський період комуністична влада мовчала про масштаби наслідків підриву Дніпровської ГЕС і звинувачувала у підриві німців.

18 серпня 1992 року була заснована почесна відзнака Президента України — перша державна нагорода за часів незалежності. Нею відзначили громадян за досягнення в розвитку держави, економіки, науки й культури, а також за активну миротворчу, благодійну та громадську діяльність.

Автори нагороди — медальєр Юхим Харабет та художник Леонід Толстов. Першим лауреатом цієї премії став відомий український письменник Олесь Гончар.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір