Ремонт замість реставрації: як росіяни руйнують Бахчисарайський палац у Криму

Ханський палац у Криму. Фото: kanaldom.tv

Ханський палац у Бахчисараї — родова резиденція правителів Кримського ханства. Це пам’ятка історії та культури світового значення, яку російські окупанти свідомо знищують. Колекцію — розкрадають, а через так звані реставраційні роботи на стіні світського корпусу з’явилася тріщина. Про це йдеться у сюжеті "Ранку Вдома".

Ханський палац у Бахчисараї — унікальний зразок кримськотатарської палацової архітектури. Російські окупанти в Криму намагаються знищити його та вивозять цінні експонати.

"Кількість музейних предметів на балансі Бахчисарайського історико-культурного заповідника становить понад сто тисяч предметів. Це тільки основний фонд: предмети з дорогоцінних металів, велика колекція монет, живопису", — розповіла ексдиректорка Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова.

Співробітники заповідника побоюються, що експонати, як і самі приміщення палацу, можуть постраждати. Існують ризики й повного знищення заповідника, як це було під час Другої світової війни. Сьогодні російські окупанти знову руйнують палац. Протягом останніх п'яти років через так звані "реставраційні роботи" на стіні світського корпусу вже з'явилася тріщина.

"Станом на сьогодні автентичність цієї пам'ятки частково втрачена, доказова база теж. Втрачається естетичний вигляд палацу. Навіть зміна черепиці на одному об'єкті паплюжить комплексність цієї пам'ятки. Деякі розписи на будівлях комплексу були зруйновані, на жаль. Знищені й наукові цінності. Є певні побоювання стосовно другого поверху головного корпусу Бахчисарайського ханського палацу. Там знаходився кабінет хана. За умови дотримання технології проведення реставраційних робіт ми могли б знайти там шари, які належать до періоду Кримського ханства. Тобто були збережені певні розписи. Невідомо, чи вдасться їх зберегти, бо зараз у палаці працюють прості будівельники, які проводять не реставрацію, а реконструкцію", — резюмувала Ельміра Аблялімова.

Експерти сподіваються, що окупаційній владі недовго лишилося перебувати в Криму. А майстри, які не відрізняють реставрацію від реконструкції, не встигнуть остаточно зіпсувати шедевр кримськотатарської архітектури.

Читайте також: Як виглядає двічі врятована виставка кримськотатарської спадщини: віртуальна екскурсія

Медіа-партнери
Прямий ефір