Робота КПВВ на Донбасі — актуальна інформація: "5 вопросов на злобу дня" з Павлом Лисянським
Контрольні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ) з боку незаконних збройних формувань (НЗФ) продовжують працювати в обмеженому режимі. Жителі окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) змушені їхати на підконтрольну Україні територію через Росію.
Як зараз працюють КПВВ на Донбасі, та чи скасували в Україні штрафи для жителів ОРДЛО за в’їзд через Росію — розповів засновник "Східної правозахисної групи" Павло Лисянський у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".
Ведучий — Олег Борисов.
— Розкажіть про ситуацію на КПВВ — які пункти закриті, які відкриті?
— Ситуація стабільна вже протягом року, "Станиця Луганська" і "Новотроїцьке" — ці КПВВ відкриті для перетину. Решта КПВВ закриті з боку окупаційних адміністрацій. З нашого боку всі КПВВ працюють.
— Як працює підконтрольний окупантам КПВВ "Еленовка", який межує з українським пунктом пропуску "Новотроїцьке"?
— Він зараз працює тільки в певні дні. Коли окупанти відкривають пункт "Еленовка", про це відразу інформує штаб операції Об’єднаних сил України. Ця інформація відразу поширюється в соцмережах. Найчастіше КПВВ працює понеділок і п’ятницю, але іноді бувають й інші дні.
Хочу наголосити, що контрольні пункти в’їзду-виїзду в окремих районах Луганської та Донецької областях закриті вже практично рік. "Східна правозахисна група" в цьому бачить намір окупантів закрити реінтеграцію жителів ОРДЛО через Російську Федерацію.
Зараз триває вступна кампанія до українських вишів для молоді, яка живе в ОРДЛО. Окупанти хочуть, щоб молодь вступала або до вишів на території, підконтрольній незаконним збройним формуванням, або на території Російської Федерації.
Це метод заборони. Вони це обґрунтовують тим, що ситуація з пандемією нібито критична. Треба зазначити, що на території ОРДЛО вони ніколи не боролися на належному рівні з пандемією, тому це просто політичний момент. Вони просто не хочуть віддавати молодь в Україну.
— Рада ухвалила закон про скасування штрафів за в’їзд на підконтрольну Україні територію через РФ. Цей закон вже діє?
— Ні, цей закон ще не набув чинності, тому прикордонники продовжують виписувати штрафи. Але всім людям, які звертаються до "Східної правозахисної групи", ми допомагаємо і оперативно скасовуємо ці штрафи.
Ми подаємо позови в суди, українські судді стають на захист громадян України та скасовують ці штрафи. Як буде після набуття законом чинності, подивимося. Тому що там є одне маленьке обмеження — що штрафи скасовані тільки для жителів, які їдуть через Російську Федерацію з гуманітарною метою. Для цієї категорії громадян і скасовані штрафи. Як буде на практиці, ми побачимо вже після того, як закон набуде законної чинності.
Але я хочу сказати, що у нас демократія, складати постанову про штрафи — це право прикордонників. І, відповідно, у нас є інше право — оскаржити це в суді, тому що у нас демократична країна. У нас це виходить робити, і таким чином захищаються права громадян.
— Якщо КПВВ працюють без обмежень, скільки людей на день може їх перетнути?
— Коли відкриті всі КПВВ — це мінімум 10 тис. І в одну, і в іншу сторону — мінімум 10 тис. кожного дня. Це на всіх КПВВ на лінії зіткнення. Зараз відремонтовані дороги, оновлені КПВВ. Люди бачать різницю. Вони бачать, як погано в ОРДЛО, і як змінюється ситуація в Україні. Окупанти це теж розуміють, і вони таким ось чином просто не дають людям побачити різницю.
Треба розуміти, що ще два оновлених КПВВ готують до відкриття, і це буде колосальна політична шкода для незаконних збройних формувань. Ми спілкуємося з людьми в Луганській, Донецькій областях, вони нам прямо кажуть, що таких доріг, як зробили за Зеленського, не було з часів Радянського Союзу, люди таких доріг не бачили. Люди не бачили такого оновлення інфраструктури на КПВВ. Таким чином, окупантам не вигідно, щоб люди побачили всі ці зміни, тому що це буде політична реінтеграція — те, про що завжди говорили наші міжнародні партнери.