Психосоматика — що це і як її лікувати: "Утро Дома" з психологом Тетяною Ларіною

Татьяна Ларина. Фото: kanaldom.tv

Емоційний стан людини прямо впливає на її здоров’я. Тривожність, безсоння й інші прояви емоційного розладу можуть згубно вплинути на здоров’я людини.

Чому виникають психосоматичні розлади, чи можуть вони розвинутися в справжні хвороби і як впоратися із психосоматичними переживаннями — розповіла психолог-практик і фізіогноміст Тетяна Ларіна в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.

— Що таке психосоматика?

— Уявіть собі, що ми з вами тут сидимо, спілкуємося, і в якийсь момент ви чуєте голос. Це голос людини, у яку ви були закохані, і ще досі ці почуття залишилися. Ця людина йде до мене. Вона вас ще не бачить, і ви ще не зіткнулися поглядом. Я повертаюся, вітаюся з нею, і зараз ця людина зайде і ви зіткнетеся з нею поглядом. Що відбувається з вами?

У людини частішає дихання, виникає тривожний стан, мозок запустив усі наші гормони, гормони почали змінювати наш внутрішній стан, і ми починаємо це відчувати. У когось ноги починають трястися. Але ж нічого не сталося, насправді!

Згадаймо психосоматику виразки шлунку. Коли людина починає дуже сильно нервувати, нервові закінчення підходять до шлунку. Там з’являються ранки. Коли працюєш із такою людиною, її потрібно навчити знімати тривожність і правильно реагувати на тривожні події. Коли людина навчилася реагувати правильно на тривогу, у неї починають зменшуватися ці симптоми.

— Як відрізнити психосоматику від реальних хвороб?

— Якщо якийсь фізіологічний процес запущений, потрібно йти до лікаря. Потрібно здати аналізи, і тільки потім, отримуючи медичну допомогу, звертатися до психолога.

— Чи є прямий вплив нашого емоційного стану на наше здоров’я? Наприклад, кажуть, що горло болить від образ.

— Ви колись відчували, як стискається горло, коли ми ображаємося? Комок у горлі з’являється, його треба аж проковтнути. Через цю напругу, яка з’являється в горлі, щитовидна залоза напружується, виділяє гормони. Згодом ці гормони починають впливати на горло. А у когось ця недосказаність спуститься в тривогу і з’являться проблеми зі шлунком. Коли у людини стан втрати фінансового балансу, вона втрачає землю під ногами. І у неї починає боліти спина, вона біжить до масажиста.

— Як коронавірус впливає на психіку, і як відновитися після перенесеного захворювання?

— Тривожність, яка виникла на тлі пандемії, послаблює імунну систему людини. Вона починає постійно перевіряти своє самопочуття. А коли людина дійсно захворіла, у неї з'являються думки про те, що вона боїться смерті. Проявляються непропрацьовані страхи. І тільки коли людина почне працювати з цими страхами, визнавати їх, тоді вона йде до одужання.

— Кажуть, що студенти-медики, коли проходять практику з акушерства, відчувають симптоми вагітних жінок. Це правда?

— Це правда. Мій батько — акушер-гінеколог. І це про нього анекдот, коли лікар на 4 курсі медінституту каже: "Якби я не знав, що я чоловік, я б вирішив, що я вагітний".

Медіа-партнери
Прямий ефір