Протести в Казахстані тривають тиждень: кількість жертв зростає, затриманих — тисячі (ВІДЕО)

Протести в Алмати (Казахстан). Фото: ap.org

Кількість жертв протестів у Казахстані зростає, затриманих вже тисячі. У найбільшому місті країни — Алмати — тим часом продовжується так звана "антитерористична операція". Там же зосереджено всі сили Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ). Загалом ситуація в Казахстані через тиждень після початку протестів стабілізується, інформує "Дом".

В Алмати стрілянину чути все рідше. Відкриваються магазини, аптеки, на вулицях з'явилося більше автівок. Про це у телефонному інтерв'ю телеканалу "Дом" розповів редактор казахського незалежного видання "Vлада про головне" Дмитро Мазоренко.

"В останні два дні все більше та більше людей виходять на вулиці. Вчора, наприклад, ми спостерігали, як деякі кав'ярні в одному з районів, розташованих близько до одного з місць перестрілок, уже поставили столики, продавали каву. І люди не відмовляли собі в тому, щоб провести вихідний, як вони звикли", — повідомив Мазоренко.

Тим часом сили ОДКБ завершили розгортання у Казахстані. Своїх військових направили Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Усіх вони сконцентровані в Алмати, а очолює їх російський генерал Андрій Сердюков, який керував захопленням Криму.

За даними генерального секретаря ОДКБ Станіслава Зася, всього до Казахстану прибуло 2,5 тис. військових. Росія перекидала їх практично цілодобово протягом кількох днів. ЗМІ повідомляли про понад 70 літаків та понад 20 рейсів. Отже, іноземних військовослужбовців у Казахстані може бути набагато більше.

"Близько 5 тис... Підрозділи ОДКБ лише ведуть охорону аеропортів, іноземних посольств та наших адміністративних будівель стратегічного призначення", — повідомив політолог із Казахстану Талгат Калієв.

За офіційною версією, так звану "антитерористичну операцію" в Алмати проводять місцеві правоохоронці, сили ОДКБ цим не займаються. Раніше президент Касим-Жомарт Токаєв наказав стріляти в протестувальників на поразку. Це, а також заклик до країни сил ОДКБ викликало серйозне занепокоєння Сполучених Штатів.

"Казахстан має можливість підтримувати закон і порядок для захисту державних інституцій. Але робити це важливо таким чином, щоб поважати права мирних демонстрантів, а також розв'язувати підняті ними економічні та політичні проблеми. У нас є реальні питання, чому потрібно було викликати цю організацію, частиною якої є Росія", — заявив державний секретар США Ентоні Блінкен.

За даними МВС, за час акцій протесту в країні затримали близько 6 тис. осіб, багато з них — іноземці. Серед них опинився й киргизький джазовий музикант Вікрам Рузахунов. Родичі піаніста впізнали його у відеосюжеті про затриманого так званого "погромника". За їхніми словами, Рузахунов часто відвідував Казахстан із гастролями. Вирушив туди й на початку цього року, але зв'язатися із ним ніхто не міг. Киргизстан вже надіслав ноту Казахстану у зв'язку із затриманням громадянина.

Точних даних щодо кількості загиблих під час протестних акцій немає. Відомо про 16 загиблих правоохоронців. Сьогодні Папа Римський Франциск, виступаючи перед тисячами вірян на площі Святого Петра, висловив скорботу за загиблими під час протестів у Казахстані.

"Я з гіркотою дізнався, що під час протестів, які нещодавно спалахнули в Казахстані, були жертви. Я молюся за них та їхніх родичів. Сподіваюся на якнайшвидше набуття соціальної гармонії через діалог, справедливість і пошук загального блага", — сказав він.

Читайте також: Протести в Казахстані — скасувати наказ силовикам про відкриття вогню на поразку закликали у Human Rights Watch

Нагадаємо, в Казахстані після стрибка цін на зріджений газ із 2 січня відбуваються масові протести, які переросли у зіткнення з силовиками, захоплення адміністративних будівель та аеропортів. На думку опозиції, причина протестів — невдоволення владою, а підвищення цін стало останньою краплею.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв із 5 січня запровадив у країні режим надзвичайного стану.

Також 5 січня Токаєв звернувся за допомогою до партнерів Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) — військово-політичного союзу, до складу якого входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан. Відповідно до рішення Ради колективної безпеки ОДКБ, в Казахстан направлені військові сили, основу яких становлять підрозділи Російської Федерації.

Операцію ОДКБ очолив командувач Повітряно-десантних військ РФ генерал-полковник Андрій Сердюков. Він брав активну участь в окупації українського Криму Росією у 2014 році. Також до Казахстану перекинуто військові підрозділи РФ, які брали участь в агресії проти України.

Читайте такожСкладна ситуація з безпекою: шляхи повернення українців із Казахстану шукають дипломати

Прямий ефір