Продаж першого мобільного телефона та витік з Пентагону — 13 червня в історії 

Зустрічаємо четвер, 13 червня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

13 червня 1892 у Києві запустили перший електричний трамвай. Маршрут з'єднав Поділ та Європейську площу. До того столичними вулицями їздила так звана конка, що складалася з карети та упряжі коней. Появу нового міського транспорту зумовили особливості столичного рельєфу, а саме круті пагорби, на яких тварини швидко втомлювалися і не могли тягнути важкі вагони з пасажирами. Квиток на електричний трамвай коштував п'ять копійок. Новий транспорт виявився надприбутковим та окупився вже за рік. На початку ХХ століття трамвай у столиці курсував чи не на кожній вулиці. 

Цього дня 1971 року розпочалася публікація секретних матеріалів Пентагону про війну у В'єтнамі. Документи Міністерства оборони США оприлюднила газета The New York Times. З них стало відомо, що уряд тодішнього американського президента Ліндона Джонсона навмисно посилював війну у В'єтнамі та водночас систематично вводив в оману не лише громадськість, а й Конгрес. Один з найбільших витоків секретних матеріалів Міністерства оборони Сполучених Штатів у пресу посилив недовіру американського суспільства до вищих владних структур. 2011-го документи Пентагону, а це 7000 сторінок, були повністю розсекречені та оприлюднені. 

13 червня 1983 року у США в продаж надійшов перший серійний мобільний телефон. Пристрій виробництва компанії Motorola важив майже 800 грам, а його довжина становила 33 сантиметри. Коштувала новинка 3995 доларів. Попри те, що заряду акумулятора телефону вистачило лише на годину розмови, за один рік їх було продано понад 300 000. 

Цього дня 1983 року американський космічний апарат "Піонер-10" перетнув орбіту Нептуна і став першим створеним людиною об'єктом, що залишив межі Сонячної системи. Це сталося після 11 років польоту. Завданням міжпланетного апарата було вивчення Юпітера та інших зовнішніх планет Сонячної системи. Працював він до 2003-го, допоки з ним не був втрачений зв'язок. За цей час "Піонер-10" зібрав дані про склад атмосфери Юпітера, уточнив масу, виміряв його магнітне поле. 

24 роки тому у Пхеньяні відбулась зустріч лідерів Північної та Південної Кореї. Це сталося вперше після Корейської війни. Вона закінчилася 1953 року підписанням угоди про перемир'я і створенням буферної зони. Метою зустрічі Кім де Чжуна та Кім Чен Іра було започаткування процесу примирення і зближення двох держав. Її результатом стала відлига у відносинах між країнами, а також возз'єднання корейських сімей, розділених у результаті збройного конфлікту. Нині обидві Кореї перебувають у напружених відносинах. КНДР влаштовує постійні військові провокації своїм південним сусідам.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір