Проблеми обсервації на Донеччині — звіт правозахисників

Пересечение КПВВ на Донбассе. Фото: dpsu.gov.ua

У серпні на обсервацію були відправлені понад 100 осіб, які прибули з тимчасово окупованої частини Донбасу. Всі вони перетнули лінію дотику через контрольні пункти в'їзду-виїзду (КПВВ). Під час проходження обсервації у Донецькій області люди поставали перед труднощами. Як інформує "Дом", про це йдеться в моніторинговому звіті "Перетин лінії дотику" за липень благодійного фонду "Право на захист", опублікованому на сайті організації.

Правозахисники нагадали, що постанова Кабміну №787 набула чинності 5 серпня. Вона зобов'язує всіх громадян України, іноземців та осіб без громадянства проходити самоізоляцію протягом десяти днів, за винятком осіб певних категорій. Зокрема, від самоізоляції звільнені ті, хто їхав на підконтрольну територію, щоб вакцинуватися від COVID-19. Встановлення програми "Вдома" знову стало обов'язковим. Якщо люди, які перетинали КПВВ, не мали смартфона або не могли використовувати застосунок, вони повинні були пройти обов'язкову обсервацію в спеціально підготовленому приміщенні.

"У серпні на КПВВ "Новотроїцьке" 51% (1139) людей, які приїжджали на підконтрольну українському уряду територію, зробили тести на COVID-19, тоді як на КПВВ "Станиця Луганська" — 8% (2289). Водночас у Донецькій області на обсервацію було направлено 109 осіб, всі вони не мали телефону або мали невідповідну модель телефону, куди неможливо встановити застосунок "Вдома", — йдеться у звіті.

У Луганській області досі немає закладу для обсервації. Після ухвалення постанови №787 люди почали натрапляти на труднощі під час обсервації у смт Гостре (належить до Селидівської міськради, Донецька обл.). З 6 серпня правозахисники почали стежити за ситуацією та умовами обсервації — в закладі було відсутнє харчування. Після 18 серпня після втручання гуманітарної місії "Проліска" проблему було розв'язано.

Крім того, ПЛР-тести робили тільки вівторками. Це означало, що для того, щоб пройти ПЛР-тест, людям довелося чекати близько тижня до прибуття лікарів для збору матеріалу. Зафіксована й ще одна проблема. З огляду на підвищення попиту на мобільні телефони продавці додавали інші платні послуги для телефону та не повідомляли про це покупцям. Цю проблему була розв'язано після втручання БФ "Право на захист".

Читайте також: Члена НЗФ затримали на КПВВ "Каланчак" — мав "медалі", "завізовані" підписами президента РФ (ФОТО)

Нагадаємо, громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, зможуть проходити віддалену ідентифікацію для отримання пенсій та соцвиплат.

Прямий ефір