Позіхання, дихання квадратом та блакитний фон: психологиня Наталя Підлісна поділилася методами швидкого заспокоєння

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

У складні часи, під час війни ми часто переживаємо стрес. Психологиня "Ранку Вдома" Наталя Підлісна пояснила, як можна швидко заспокоїтися без сторонньої допомоги.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Чи існують експрес-методи для заспокоєння? Чи діють вони?

— Звісно, вони існують. Заспокоєння — це швидке розслаблення. Нам зазвичай не потрібно докладати великих зусиль чи обладнання, грошей, тривалого часу. Є прості універсальні методи, але нервова система побудована так, що на неї не діють логічні аргументи. Якщо ви будете себе вмовляти, то нервова система не почує і не зрозуміє цього. 

У стресовій ситуації у людини порушується ритм дихання, мимоволі напружуються певні групи м'язів — так проявляється дія лімбічної системи мозку. Існує декілька простих і ефективних методів заспокоєння лімбічної системи, щоб швидко прийти до норми. 

— Які це методи? Що треба робити? 

— Наприклад, позіхати. Як не дивно, для відновлення відчуття спокою воно дуже ефективне. Знижує стресовий стан і стимулює активність головного мозку, бо у кров поступає кисень. А ще це може спантеличити ваших ворогів — якщо ви позіхнете в присутності вашого супротивника, він думатиме, що ви вважаєте його нудними і не вартими уваги. Так роблять тварини.

Другий спосіб — блакитний фон або синій. Якщо ви на роботі і маєте біля себе комп'ютер чи інший гаджет, можна скористатися прийомом східних майстрів. Увімкніть на екрані блакитний фон або уявіть щось насичено блакитне навкруги — воду, наприклад, чи небо. Більшість релігійних і психологічних школ вважають блакитний за колір спокою, відпочинку, розслаблення. 

Третій метод — чотири четвірки. Це про дихання. Його часто застосовують психологи під час роботи з жертвами катастроф або коли необхідно дуже швидко вивести людину з паніки або стресу. Вдих на 1, 2, 3, 4; затримка дихання — 1, 2, 3, 4; видих — 1, 2, 3, 4; затримка дихання  — 1, 2, 3, 4. Дихання по квадрату. 

— Чи можна застосовувати ці методи, якщо треба заспокоїтися у дуже людному місці чи на роботі?

— Так, звісно. Якщо не жестикулюватимете, ніхто не дізнається, що ви дихаєте на "один-два-три-чотири". Синій фон теж можете уявити в голові і ніхто його не побачить. Позіхайте — люди подумають, що ви просто не виспалися.

— Чи можна заздалегідь підготуватися до стресової ситуації? Чи щоб на важливій події виглядати впевненим і спокійним? 

— Рекомендую стати в "сильну позу" — руки в боки чи підняти їх догори. Коли тваринам треба виглядати більш впевненими, вони роблять щось, щоб вдати збільшення, займають якомога більше місця — надуваються чи розпускають хвіст, наприклад. Люди роблять те саме. 

Дві хвилини постійте в якійсь такій позі заздалегідь і ви налаштуєте ваш мозок на спокій і впевненість. Це знижує рівень кортизолу і зменшує стрес.

Читайте також: Чому війна впливає на стосунки з друзями: пояснила психологиня Наталя Підлісна

Прямий ефір