Повернути СММ ОБСЄ, відновити СЦКК та запровадити миротворців ООН: як стримати агресора на Донбасі — думка експерта

Миротворці ООН. Фото: korrespondent.net

Найбільш ефективною формою стримування розширення російської агресії могло б стати введення миротворців ООН на Донбас. Про це сьогодні, 23 лютого, у програмі "Інформдень" телеканалу "Дом" розповів експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Він нагадав, що вчора президент РФ Володимир Путін на пресконференції вже публічно заявив, що Мінських домовленостей немає.

Україна продовжує наполягати на дипломатичному врегулюванні конфлікту та пропонує нові формати переговорів.

"Україна висунула ініціативу зібрати постійних членів Ради безпеки ООН плюс Німеччина, плюс Туреччина на великий саміт з питань безпеки, щоб обговорити ситуацію. І якщо вдасться домовитися про якісь компроміси, нову архітектуру безпеки, то це стане важливим запобіжником для стримування війни. Саме це повністю в українських інтересах", — сказав Попов.

Звичайно, на цьому саміті вже не буде йтися про Мінські угоди, додав він. Але учасники можуть обговорити демаркаційну лінію вдовж нинішньої лінії дотику, питання запровадження миротворців ООН, додаткові гарантії безпеки для України, формати комунікації в ситуації, що склалася.

"Але треба всіх збирати. Тому що на таких зустрічах можна визначити нові аргументи для дипломатії. Зараз запроваджують санкції Заходу… Це ще один аргумент у міжнародних дипломатичних переговорах. Ми розуміємо, що це не назавжди, що загроза залишиться. Але якщо ми уникнемо великої війни зараз — це дипломатична перемога", — наголосив Попов.

Крім того, якщо вдасться досягти перемир'я на Донбасі, то для його зміцнення та контролю треба буде повернути туди міжнародних спостерігачів.

"Треба повертати й Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ, що розбіглася на сьогодні. І повертати повноцінний Спільний центр з контролю та координації припинення вогню (СЦКК), у складі якого спочатку були й російські військовослужбовці, і це нормально — якщо якась провокація в період дії перемир'я, то на майданчику СЦКК вони контактують з українськими військовослужбовцями, з'ясовують ситуацію і це знижує ризик провокацій", — зазначив експерт.

Але щоб повернути СММ ОБСЄ та відновити роботу СЦКК, спочатку потрібно досягти домовленості на дипломатичних майданчиках.

Найефективнішим методом зупинити велику війну Попов назвав введення миротворчих сил ООН — на цьому етапі вздовж лінії зіткнення на Донбасі на відміну від 2014-2015 років, коли обговорювали миротворчу місію на українсько-російському кордоні. Це питання, зокрема, можна обговорити на саміті постійних членів Ради безпеки ООН за участю України, Німеччини та Туреччини.

"Спочатку — дипломатичний рівень, а потім — інструменти для його реалізації. Це можуть бути й ООНівські миротворці, для нас було б це найкращим варіантом. Якщо на цьому великому майданчику постійні члени Ради безпеки (а в його складі й Росія з Китаєм) задля запобігання повномасштабній війні будуть готові проголосувати за миротворчу місію, яка стає вздовж лінії зіткнення, — окей, ми погодимося", — резюмував експерт.

Читайте також: Постійні члени Ради безпеки ООН плюс Україна, Німеччина та Туреччина — Кулеба запропонував новий формат переговорів (ВІДЕО)

Нагадаємо, Рада безпеки ООН була заснована у жовтні 1945 року. Відповідно до ст. 24 статуту ООН на неї покладено головну відповідальність за підтримання міжнародного миру та безпеки. До складу Ради входять 15 держав-членів — 5 постійних і 10 непостійних, які обираються Генеральною асамблеєю ООН на дворічний термін.

Постійними членами Ради є Велика Британія, Китай, Росія, США та Франція.

Постійні члени Ради безпеки мають право вето — можуть відхилити проєкт будь-якої змістовної резолюції Ради безпеки. До того ж вето вважається накладеним, якщо якийсь із постійних членів голосує проти тієї чи іншої резолюції. Утримання від голосування не вважається накладенням вето.

Читайте також: Як Росію позбавити права вето в Раді безпеки ООН — думка експерта

Прямий ефір