Потужний символізм вимушеної втечі: хто та чому возитиме Україною 25 валіз

Валізи переселенців у центрі Києва. Скриншот: kanaldim.tv

У центрі Києва кожен може побачити 25 валіз переселенців і дізнатися 25 історій людей, яким через повномасштабне вторгнення довелося тікати в невідомість. Виставку організував БФ "Рокада", аби продемонструвати, що життя триває навіть тоді, коли в тебе залишилася одна валіза. Історії переселенців та їхні речі — інсталяція, яка подорожуватиме Україною, аби підтримати постраждалих українців. Деталі — у сюжеті "Ранку Вдома".

Пошарпаний ведмедик — улюблена іграшка дитини. Затертий "Псалтир" — єдина надія під час перших повітряних атак. Яскрава переноска — тимчасова домівка для пухнастого улюбленця. 25 валіз, 25 доль людей, які першими днями повномасштабної війни були змушені збирати найцінніші у житті речі та евакуюватися в нікуди.

Виставку валіз переселенців, котрі майже за півтора року змогли інтегруватись і знайти себе у нових містах та країнах, організував благодійний фонд "Рокада". Головна мета проєкту — продемонструвати, що навіть з однією сумкою і кількома речами життя триває.

"Розповідь про те, що все втрачено, якраз допомогла нам самим створити таку виставку. Хотілося б, щоб ми всі розуміли, як близько ця біда і як люди, маючи напівпусту валізу, починають життя заново на новому місці", — пояснила голова правління БФ "Рокада" Наталія Гуржій.

З однією валізою, в яку вмістилися старенький ноутбук і декілька сорочок, свій дім та рідну Нову Каховку залишив і Павло Яремій. Успішний бізнесмен та ресторатор — один із тих українців, котрим довелось починати своє життя з чистого аркуша.

"У 2014 році ми бачили, як багато було біженців з Криму, потім ще з Донбасу. Ми тоді, навіть бувши недалеко від Криму, не розуміли до кінця, наскільки це страшно, важко. це неймовірно противно, коли ти все своє життя працював, на щось розраховував, мав зв'язки, нерухомість", — зізнався переселенець з м. Нова Каховка Павло Яремій.

Благодійний фонд "Рокада" тісно співпрацює з ООН і є офіційним партнером міжнародної організації. Тому підтримати людей прийшли й міжнародні партнери України.

"Ці валізи символізують людей, які стають вимушеними переселенцями. У кращому разі вдається вивести цю валізу, проте українцям добре відомо, що інколи її не встигають навіть спакувати. Ви кладете у цю валізу базові речі, все інше залишаєте. Тому валіза — це дуже потужний символізм вимушеної втечі", — зазначила представниця Агенції ООН у справах біженців Кароліна Ліндхольм Біллінг.

Фонд "Рокада" допомагає біженцям з 2003 року. Спочатку людям, які вимушено переселились до України з Таджикистану та Ірану, а потім із Сирії. Зараз настав час підтримати українців. Ця виставка черговий приклад незламності нашої нації. Зі столиці вона попрямує на захід країни до Тернополя, Хмельницька, Чернівців, Рівного, Луцька, Івано-Франківська та Львова.

Читайте також: Лікар, який рятував біженців, на руїнах лікарні "запросив" в Україну Peace Winds Japan

Прямий ефір