Постійний стрес і напруга: поради психотерапевта, як із цим впоратися

Стрес є невід'ємною частиною життя в Україні зараз, однак постійна напруга потенційно загрожує як фізичному, так і психічному здоров'ю. Як із цим впоратися та давати собі раду щодня, у "Ранку Вдома" розповів психотерапевт та засновник проєкту "Як ти, брате?" Антон Семенов.

"Так, як було раніше, вже не працює. Тепер до відпочинку і до задоволення треба ставитися відповідально і організовувати його. Такі поради, як "піклуйся про себе", "зроби щось для себе", "відпочинь" уже не працюють. Раніше ми орієнтувалися на бажання: хочеться чогось — і ви для себе це робите. Зараз же через постійний високий рівень загрози ми майже не чуємо власні потреби. Відчуття провини теж не допомагає", — каже терапевт.

Універсальної поради, як впоратися з напругою і стресом, немає. Однак Антон Семенов поділився механікою, про яку йому розповів знайомий військовий.

"Є певний паттерн, яким зі мною поділився один знайомий військовий — треба створити собі "цукерку". Тобто вигадати собі мрію, винагороду, щось прикольне. Наприклад, коли я своїх дітей вивожу на прогулянку, у них небагато ентузіазму кудись іти. А ось коли я говорю, що ми йдемо кудись далеко, але там купимо морозиво, то набагато легше. Наприклад: "Я докопаю окоп і заварю собі кави". Таке дуже допомагає. Очікувати, що якась виконана робота сама по собі вам дасть якусь винагороду чи задоволення — ні, на жаль, так не працює. Дуже важливо дати собі дозвіл на задоволення і на відпочинок", — поділився Семенов.

Психотерапевт радить концентруватися на тому, що ми можемо контролювати і на що маємо змогу впливати. Планувати зустрічі з друзями, обіди й вечері з близькими, адже ми всі прагнемо перемоги, однак не знаємо, коли саме вона буде.

"Ми не знаємо, коли буде перемога. Ми на неї працюємо, але це не те, чого можна очікувати тут і зараз. Треба вкладати емоції в те, що ми самі можемо проконтролювати, те, що реально закінчити сьогодні", — додав він.

Читайте також:

Прямий ефір