Понад 35% українців мають ознаки ПТСР, — професор медицини

Підтримка військових. Фото: gre4ka.info

Війна в Україні докорінно порушила відчуття безпеки і призвела до стресу, психологічні наслідки якого можуть бути небезпечними для здорового майбутнього. Червень в Україні стане місяцем обізнаності про посттравматичний розлад. Пережитий травмуючий досвід може стати причиною його розвитку. Аби пояснити, що таке ПТСР, Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як?" запустила спеціальний проєкт. Професор медицини Віктор Досенко поділився у "Ранку Вдома" статистикою щодо наявності цього розладу в українців.

ПТСР — це крайня реакція на сильний стресор, що загрожує життю людини. Частота ПТСР саме у момент надзвичайної ситуації низька. Зазвичай розлад починає проявлятися приблизно через шість місяців після травмуючої події. Проте, якщо стресор має потужну тривалу у часі дію (наприклад, перебування в окупації, постійні ситуації обстрілів та повітряних тривог тощо), вірогідність швидкого розвитку ПТСР підвищується.

"Виявляються симптоми уникнення, гіперактивності, постійна настороженість, передчуття, що щось знову відбудеться. В такому стані людина не може адекватно жити. Вона стає не здатною зробити собі щось приємне", — каже Віктор Досенко.

Найбільш уразливими, за даними ЮНІСЕФ, є люди віком до 22-х або старше 30 років. Щодо гендерних особливостей науковці зазначають, що у 8% чоловіків та 20% жінок розвивається ПТСР після травмуючих подій. Діти та підлітки так само перебувають у зоні ризику щодо розвитку ПТСР. 

"Під час війни ніхто не може бути поза зоною ризику. Розрахунки міжнародних експертів кажуть про 25-30%. Дані наших психіатрів інші. Торік (2023 року, — ред.) виявилося, що понад 35% людей в Україні мають ознаки посттравматичного стресового розладу. В дуже спокійних країнах, таких як Сполучені Штати Америки, Німеччина, Нідерланди, рівень захворюваності на ПТСР коливається від 5 до 9%", — додає Віктор Досенко.

У ветеранів та військових цей відсоток значно більший.

Повна версія інтерв'ю: Місяць обізнаності про ПТСР: про нову платформу та просвітницькі акції розповів професор медицини Віктор Досенко

Прямий ефір