Позитивний результат боротьби з олігархами на собі відчує кожен українець, — Милованов

Тимофей Милованов. Фото: kanaldom.tv

Боротьба з олігархами позитивно відіб'ється на економіці України та на кожному українцеві. Про це в програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" заявив радник керівника Офісу президента України, президент Київської школи економіки (КШЕ) Тимофій Милованов.

Він зазначив, що на парламент чи на міністрів має впливати не бізнес, як це є зараз, а виборець.

"Виборець вибирає народних депутатів. Вони призначають міністрів і прем'єрміністрів. Ось так працює демократія", — сказав Милованов.

Для боротьби з олігархами в Україні ухвалений пакет законів. 23 вересня Рада затвердила рамковий закон № 5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)". Він визначає базові поняття та критерії, за якими того чи іншого бізнесмена будуть заносити до реєстру олігархів. Також в ньому обмежуються контакти олігархів із політиками та чиновниками.

"І політики, і держчиновники мають тоді декларувати зустрічі з ними. До речі, цей нюанс дуже дискутується. Деякі вважають, що це якесь порушення. І можливо, юридично треба буде ще якісь деталі прописати, і судова практика покаже, як воно працюватиме насправді", — уточнив радник глави Офісу президента.

Милованов вважає, що вводити положення закону на практиці "треба акуратно".

"Треба дотриматися балансу між тим, що ми боремося з де-факто чинною системою влади, яка не відповідає тому, що написано в Конституції. Я маю на увазі олігархічний вплив. У Конституції ж заборонено олігархам впливати на парламент. Але це є. На практиці це потрібно так імплементувати, щоб ми будували цивілізоване суспільство, яке дотримується законів і будує інституції", — пояснив він.

Милованов додав, що із впливом великого бізнесу на політику борються в багатьох розвинених країнах, і в деяких із них законодавство ще більш жорстке щодо олігархів у порівнянні з українським.

Він показав на прикладах, як ця система працює в США.

"У Сполучених Штатах Америки, наприклад, якщо дві компанії, навіть не бізнес і уряд, а просто дві компанії працюють на одному ринку, то у них можуть бути проблеми. Може бути визнано незаконним, якщо вони діляться інформацією про ціни на свої продукти або обсяги, або якісь нові стратегії. Наприклад, якщо у вас компанія й у мене компанія, ми зустрілися, попили кави або пива, і я вам розповів про свої нові продукти, то держава Сполучені Штати Америки може нас оштрафувати, а іноді навіть і посадити", — розповів президент КШЕ.

Другий приклад — якщо компанія хоче змінити податки й для цього намагається лобіювати парламент.

"Тоді я (як така компанія, — ред.) протягом 45 днів кожні пів року маю подавати звіт, в якому маю описувати не тільки з ким я говорив [із членів парламенту], але і про що я говорив, та скільки моя компанія може потенційно заробити. Таке декларування — трошки інша форма, але таке декларування є і набагато жорсткіше в багатьох країнах", — наголосив Милованов.

І коли вплив олігархів знизиться на Верховну Раду, на Кабінет міністрів, кожен українець на собі відчує позитивні зміни в економіці.

"Механізм такий — олігархи менше спотворюють ціни через рішення парламенту та Кабінету міністрів у своїх інтересах. Це означає, що державні та приватні неолігархічні компанії зароблятимуть більше грошей. Ціни будуть більш ринковими. Буде більше податків сплачено до бюджету. У людей буде більше зарплата. І ще, наприклад, Пенсійний фонд буде більше, буде більше підтримка лікарів, військових. Це прямий ефект", — сказав Милованов.

"А непрямий ефект — через те, що буде менше спотворень на ринку, маленьким і середнім компаніям буде легше розвиватися. І з часом наша економіка буде краще, буде більше економічного зростання, і формуватиметься середній клас", — додав він.

Повна версія інтерв'ю: "Взгляд с Банковой" з Тимофієм Миловановим: як на економіці України позначиться закон про олігархів та візит президента до США

Прямий ефір