Чому дієти та здорове харчування несумісні: "Утро Дома" з нутриціологинею Оксаною Соколовою

Оксана Соколова. Фото: kanaldom.tv

Сьогодні, 6 травня, відзначається Міжнародний день проти дієти. Мета цього свята — прийняття себе, адже до дієт часто вдаються, щоб відповідати загальноприйнятим стандартам.

Чому дієти шкодять здоров’ю, як потрібно правильно харчуватися, і що таке здорова вага — розповіла нутриціолог і біолог Оксана Соколова в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Юлія Крапівіна і Костянтин Войтенко.

— Сьогодні відзначається Міжнародний день проти дієти. Як ви ставитеся до дієт?

— Я вважаю, що дієти та здорове харчування — це дві різні речі. Коли у людини є реальна проблема — інсулінова резистентність, аутоімунний процес в організмі, підвищений холестерин — призначається лікувальна дієта на короткий час. Я проти всіх інших дієт.

— Це свято зародилося у Великій Британії. Люди вирішили, що не хочуть догоджати загальноприйнятим параметрам 90-60-90.

— Цікаво, що свято зародилося в Британії, тому що зараз там на обкладинках глянцевих журналів з’являються дуже повні моделі. Це теж британське віяння. Бодіпозитив — це погано. Тому що коли у людини багато зайвої ваги, вона не може бути здоровою.

— Здорова вага — це що?

— Здорова вага для людей до 40 років розраховується за формулою: зріст мінус 110. Але ця формула не завжди працює.

Якщо у людини є зайва вага, завжди будуть проблеми зі здоров’ям. Завжди. Просто людина не буде їх відчувати. Але вона здасть аналізи, і ми все побачимо.

— Якщо за формулою вага сходиться, людина може їсти все?

— Після 14:00 не можна їсти вуглеводи. В них є цукор, який піднімає інсулін. Після 14:00 інсулін піднімати не можна незалежно від того, в який час людина прокинулася. Це обумовлено циркадними ритмами нашого організму.

Що можна їсти після 14:00? Овочі (клітковина), білок (м’ясо, риба, яйця, морепродукти). Можна їсти дві крупи — це гречка і кіноа. Можна супи, але не можна борщ. У борщі відразу п’ять видів овочів, які не можна їсти після 14:00 — картопля, буряк, морква, батат і гарбуз. Тому що у них дуже високий глікемічний індекс.

— Чому не можна їсти продукти з високим глікемічним індексом після 14:00?

— Тому що наш організм після 14:00 починає відправляти продукти в "жирове депо". Він думає, що їх краще запасти — раптом вони знадобляться завтра.

Часто люди скаржаться на здуття і неприємні відчуття з боку роботи шлунково-кишкового тракту. Тому ідеальна вечеря — це термічно оброблені овочі. Купується заморожена суміш, 5 хвилин на пательні — і вечеря готова.

Головне: чим менше доросла людина їсть, тим краще. Ідеально — триразове харчування, але повноцінне. Щоб людина з’їла достатньо нутрієнтів: жирів, вуглеводів, білків. Якщо розділити за відсотками, то на сніданок варто їсти 40% всієї їжі за день, на обід — 40%, і на вечерю — 20% їжі.

Овочі потрібно їсти в кожен прийом їжі. Водночас не рекомендується їсти понад 200-250 г фруктів, тому що в них високий рівень цукру, і все зайве організм запасає. Краще їсти ягоди — вони корисніші. Чорні ягоди навіть можна їсти діабетикам, у них низький глікемічний індекс і вони не підвищують рівень глюкози.

— Ви часто "зривається" на якісь шкідливі продукти?

— Ні. У мене немає поняття зриву взагалі. Я їм те, що я хочу. Якщо я захочу зараз з’їсти круасан, я його з’їм. У мене немає обмежень. По-перше, я щодня займаюся спортом. Це розганяє метаболізм, і взагалі це дуже корисно. По-друге, я розумію, що навіть якщо я ввечері з’їм якийсь вуглевод, для мене це не проблема. Тому що я знаю свої аналізи, свої показники, і знаю, що я займаюся спортом.

Медіа-партнери
Прямий ефір