Початок Революції на граніті та день народження Івана Багряного — 2 жовтня в історії 

Зустрічаємо середу, 2 жовтня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

2 жовтня 1836 року завершилася навколосвітня подорож англійського вченого-натураліста Чарльза Дарвіна. За п'ять років мандрівки він зібрав величезний матеріал про флору, фауну і геологію Землі. Ці знання стали основою його теорії еволюції людини. 1859 року вчений опублікував свою найвідомішу працю "Походження видів шляхом природного відбору". Навколо книги розгорілося чимало суперечок, адже тоді вважали, що все на Землі створене Богом, як написано у Біблії. Дарвін був першим, хто припустив, що природа і різні види еволюціонували впродовж мільйонів років. Ця теорія стала революційною та назавжди змінила науку.  

Його збірки зазнавали цензури, а сам він, пережив арешти й тортури, опинився у вигнанні й став першим, хто розповів світові про жорстокість більшовицького режиму. Найвідоміший його твір — пригодницький роман "Тигролови". В основі сюжету — автобіографічні події, зокрема заслання автора на Далекий Схід і втеча з ГУЛАГу. 2 жовтня 1906 року народився Іван Багряний — один з найвидатніших українських письменників-емігрантів, віцепрезидент УНР в екзилі та номінант на Нобелівську премію з літератури.

Цього дня у 1973 році у Полтаві народився артист Андрій Данилко, більш відомий як Вєрка Сердючка. Вперше в образі запальної провідниці Данилко з'явився ще у 1993 році на фестивалі "Юморина". Це був неймовірний успіх. Публіка була в захваті, а у 2007 році Вєрка Сердючка представила Україну на Євробаченні. Тоді Сердючка набрала 235 очок, поступившись переможцю всього на 33 бали. 

Цього дня 1990 року в Києві на Майдані Незалежності розпочалася Революція на граніті. Студенти з усієї країни оголосили голодування, висунувши низку вимог тодішньому керівництву ще радянської України. Основна вимога — відмова від підписання союзного договору та проведення позачергових виборів парламенту. Учасники, яких з кожним днем ставало все більше, виступали за незалежну Україну. Акція тривала 16 днів. Влада пішла на поступки, і вже 17 жовтня Верховна Рада частково задовольнила вимоги студентів. 

2 жовтня — Міжнародний день ненасильства. Дату започаткувала Генеральна асамблея ООН у 2007 році й присвятила її до Дня народження Махатма Ганді — основоположника філософії та стратегії ненасилля. Все своє життя політик присвятив тому, щоб привести свою країну до незалежності від англійського колоніального ярма. Щоправда, виключно мирним шляхом. Адже був переконаний, що насиллям нічого змінити не вдасться. Тому своєю головною зброєю обрав проповідування, а також мирні демонстрації та мітинги. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Прямий ефір