Підписання Договору про нерозповсюдження ядерної зброї та День працівників радіо, телебачення та зв'язку — 16 листопада в історії

Зустрічаємо четвер, 16 листопада, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Сьогодні Україна відзначає День працівників радіо, телебачення та зв'язку. Цього дня 1924 року у Харкові, тодішній столиці України, в ефір вийшла перша в історії нашої держави радіопрограма. Слова "Алло, алло! Говорить Харків! Говорить Харків усім, усім!" почули 70 осіб, а промови всіх технік, адже дикторів у штаті тоді ще не було. Сьогодні українські працівники радіо, телебачення та зв'язку, кореспонденти з гарячих точок часто ризикують своїм життям, щоб розповідати світу про реалії війни й російські злочини. Від початку повномасштабного вторгнення РФ через ворожі снаряди загинули понад 60 медійників.

Торік журі Пулітцерівської премії відзначило спеціальною нагородою журналістів України, які з мужністю та стійкістю висвітлюють повномасштабне вторгнення Росії до нашої держави. Вже цьогоріч лауреатами найпрестижнішої нагороди у медіа стали українські фотографи Євген Малолєтка та Мстислав Чернов, а також відеопродюсерка Василіса Степаненко. Їх відзначили за матеріали з блокадного Маріуполя.

Фігуристці Оксані Баюл сьогодні виповнюється 46 років. Вона народилась у Дніпрі. Фігурним катанням почала займатись у чотири роки в одному з найстаріших спорткомплексів України "Метеор", у котрий в серпні цього року росіяни поцілили ракетою. Передусім Баюл відома як перша в історії незалежної України олімпійська чемпіонка.

У свої 16 років вона виконала одну з найкращих коротких програм в історії фігурного катання і перемогла на зимових іграх 1994 року в Ліллехаммері. Щоправда, її участь вже у кінцевому етапі була під загрозою. На тренуванні Баюл зіштовхнулася з німецькою фігуристкою. Лезо від ковзанів суперниці увійшли в гомілку. Українки на три сантиметри. Довелося накладати три шви.

Попри травму і біль, Баюл виконала переможний каскад стрибків — подвійний аксель та подвійний тулуб. На момент свого тріумфу Оксана Баюл була наймолодшою переможницею у зимових видах спорту і залишається наймолодшою українською олімпійською чемпіонкою. Майже 30 років, спортсменка проживає у Сполучених Штатах Америки, але постійно підтримує рідну країну.

Цього дня 1994 року Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. "За" проголосував 301 депутат, а в грудні того самого року Україна, США, Велика Британія та Росія підписали Будапештський меморандум. Це означало, що наша країна отримала гарантії безпеки й територіальної цілісності від ядерних держав.

Проте Росія 2014 року порушила міжнародну угоду, окупувала Крим та розпочала війну на Донбасі. Наразі РФ вдається до ядерних погроз, аби стримати підтримку України західними партнерами. Свого часу Україна була третьою країною у світі після США та Росії за кількістю ядерного арсеналу. 1996 року з нашої території вивезли останню ядерну боєголовку.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір