Перспективи розвитку південних регіонів України: "Официальный разговор" із Ростиславом Замлинським

Ростислав Замлинский. Фото: kanaldom.tv

У Херсонській області завершився перший Міжнародний інвестиційний форум "Південна стратегія розвитку". На ньому очільнікі областей, міністри і підприємці обговорювали пріоритети розвитку південних регіонів України.

Які існують перспективи розвитку південних областей, і що будуть будувати в регіоні насамперед — розповів перший заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ростислав Замлинський у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олексій Мацука.

— На форумі обговорюють проблеми південних регіонів, однак тут є і представники Донбасу. Тому що проблеми регіонів, які не по своїй волі опинилися поруч з країною-агресором, схожі. Ви в міністерстві теж бачите щось схоже між Херсоном, Одесою, Маріуполем, Приазов’ям і півднем Запорізької області?

— Дійсно, ми говоримо сьогодні про певний пояс півдня України. Ми не говоримо тільки про Херсонську область. Ми говоримо і про Донецьку область, яка також має вихід до моря, ми говоримо про Запоріжжя, Херсон, Миколаїв, Одеську область для того, щоб врахувати всі можливості, які існують в цих регіонах з точки зору економічного розвитку.

Як я говорив, одним з елементів гібридної війни з боку Російської Федерації є стримування розвитку України. Тому нам важливо реалізувати інвестиційні проєкти, і неважливо, інвестор внутрішній або зовнішній. Це не принципово.

Ростислав Замлинський. Фото: kanaldom.tv

Реалізація проєктів означає, що люди будуть мати постійну стабільну роботу, а місцеві громади будуть поповнювати місцевий бюджет. Інвестори будуть платити податки в місцевий бюджет і реалізовувати свої інвестиційні прєекти, а потім будуть реалізовувати інші інвестиційні проєкти.

Що таке південь України? Крим, зрозуміло, закритий для цивілізованого світу для туризму. І для українців, і для інших туристів, які люблять бюджетний відпочинок. Є можливості розвитку для Одеси, для Миколаєва, для Херсонської та Донецької областей. Вони можуть внутрішнього або бюджетного туриста запросити до себе і запропонувати йому відпочинок.

Тут будуються будинки для туристів. Важливо, що цей рух розпочався, тому що потім туристів треба буде нагодувати: м’ясом, кашами, картоплею. А це все тут можна робити. Воно тягне за собою ланцюжки доданої вартості.

Окрім того, цих людей потрібно привезти. Зараз ведеться розмова про аеропорт. З аеропорту або вокзалу туристів потрібно цивілізовано привезти. Їм потрібно запропонувати інфраструктуру розваг. Туризм підтягує за собою всі галузі. Люди, які приїдуть з усіх куточків України або навіть інших країн, скажуть: "Це цивілізована країна, де є де поплавати, як відпочити, що поїсти, чим напитися, як поспати, кондиціонери, нормальний телевізор".

— Тобто турист є своєрідним інвестором?

— Він не тільки інвестор — він носій правдивої інформації про те, що реально відбувається в країні в тому випадку, якщо він приїхав з-за кордону.

— Після окупації Криму на півдні з’явилася проблема газопостачання. На форумі йшлося про те, що планують побудувати нову газову трубу довжиною 96 км, щоб вирішити цю проблему. А на Донбасі є проблема водопостачання.

— Питання інфраструктури потрібно вирішувати комплексно. Якщо говорити про Донецьку область, ми вже над цим питанням працюємо з нашими партнерами з USAID, щоб комплексно вирішити проблему водопостачання та водовідведення. Рішення проблеми має бути і для потреб людей, для потреб промисловості і для потреб сільського господарства. Точково, — Торецьк або Краматорськ — це неправильно, потрібно комплексно вирішувати.

Ростислав Замлинський. Фото: kanaldom.tv

Що стосується Луганської області, є договір з урядом Франції про виділення 71 млн євро для реконструкції Попаснянського водоканалу. Він забезпечує водою майже всю область.

Я не знаю, хто там буде підрядник, це уряд Франції вирішує — і з точки зору проєктування, і з точки зору реалізації. Я намагаюся в це не влазити, ми довіряємо експертизі наших французьких колег і вважаємо, що ті люди, компанії, які вони пропонують, мають багаторічний досвід.

Ми також розглядаємо комплексне питання вирішення проблеми з залізницею в Луганській області, комплексне питання по зрошенню. Ми вже працюємо над вирішенням проблеми зрошення. Перше — потрібно зрозуміти, в якому стані система, актуалізувати інвентаризацію. Потрібно зрозуміти, для кого це буде робитися, чи буде система стабільна. Тому що якщо є посуха, система зрошення затребувана, але якщо підуть дощі — необхідність в ній пропаде. А систему потрібно обслуговувати.

Як правило, обслуговують спеціальні державні агентства. Значить ми повинні придумати якийсь механізм, щоб незалежно від того, яка погода, який клімат, які потужності, це робилося на умовах державно-приватного партнерства. Десь залучити міжнародні фінансові органи, десь технічну допомогу, а десь залучити бізнес для того, щоб реалізувати всі ці проєкти.

Ростислав Замлинський (праворуч). Фото: kanaldom.tv
Прямий ефір