Перетворення гільз на артоб’єкти — огляд робіт проєкту "Трансформація зброї"

Оксана Крижанівська працює з гільзою. Скриншот: kanaldim.tv

Скульпторка та художниця Оксана Крижанівська працює з гільзами від боєприпасів. Їх відстріляли українські військові та передали мисткині, аби вона перетворила зброю на витвір мистецтва в рамках проєкту "Трансформація зброї". З відстріляними боєприпасами працює 90 митців. Спільними зусиллями вони вторгували на аукціонах понад 400 тисяч гривень для ЗСУ, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Скульптор Оксана Крижанівська працює з гільзою 152-го калібру. Її відстріляли українські військові й передали мисткині, щоб вона перетворила зброю на витвір мистецтва.

Художниця зобразила Славу — древню богиню воєнної перемоги. З її зображенням на щитах наші предки йшли в бій.

"Образ Слави з заплющеними очима. Коли людина заплющує очі, вона найбільш сконцентрована, несе потужну енергетику. Це про перемогу. Звісно, що Славі було важко дивитися ще й на весь цей біль, який відбувається навколо", — пояснила скульпторка, художниця Оксана Крижанівська.

Скульпторка — учасниця проєкту "Трансформація зброї", який заснував волонтер Святослав Попович.

"Ідея прийшла, мабуть, через маскування автівок і подяк від військових у вигляді різних артефактів. Певно, знайомство, мабуть, з "Азовом". Я маскував їм понад 10 медеваків, вони знали, що я митець. Потім саме вони попросили в мене допомоги, бо хотіли перетворити гільзи у подарунки", — розповів засновник проєкту "Трансформація зброї" Святослав Попов. 

Волонтеру вдалося об'єднати близько 90 митців з різних куточків України. Вони трансформують в артоб'єкти відстріляні гільзи, тубуси, ящики з під патронів і навіть уламки ракет.

Над витворами митці працюють безплатно. Роботи виставляють на аукціоні, а вторговані кошти направляють на підтримку українських військових.

"Коли ти людині кажеш, що гільзу продав за мінімум 50 тисяч, то це викликає подив. Ти починаєш пояснювати, що це ціла історія. Є гільзи, які були створені у 1944 році, надані нам по лендлізу. Їх відстріляли та трансформували в артоб'єкт", — провадить Святослав Попов.  

Одна з найскладніших і найдорожчих робіт для Оксани — це бронзовий відлив для гільзи. Така робота може зайняти цілий місяць, однак результат вартий зусиль. Богиня, яку художниця зобразила на гільзі, підкорила і головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

"Подруга попросила мене організувати благодійний аукціон. Я, власне, зробила копію і просто випадково пан Залужний побачив мою роботу і захотів, щоб вона прикрасила його кабінет. Тому я з радістю і з пошаною зробила таку ж роботу для нього", — додала Оксана Крижанівська.

У роботі зі зброєю кожен з митців трансформує свої переживання війни. До речі, митцям вже вдалося отримати для армії понад 400 тисяч гривень.

Також цікаво: Портери Героїв України та розмальовані артефакти: роботи французького художника можна побачити у Національному музеї історії війни

Прямий ефір