Операція, що змінила хід Другої світової війни, та підрив росіянами Каховської ГЕС — 6 червня в історії

Зустрічаємо четвер, 6 червня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

6 червня 1683 року в англійському Оксфорді відкрився перший у світі публічний музей. Його засновником став антиквар Еліас Ешмол, археологічні знахідки якого і склали першу колекцію. З роками експозиція закладу поповнювалася. Нині колекція Музею Ешмола, що діє у складі Оксфордського університету, налічує мільйон експонатів. Ліхтар англійського католика, учасника Порохової змови Гая Фокса та коштовність Альфреда — найвідоміші з них.

Цього дня 1882 року американський винахідник Генрі Сілі запатентував електричну праску. Нагрівальним елементом приладу була електрична дуга, розташована між вугільними електродами, до яких був підведений струм. Праска важила 15 кілограмів та нагрівалася 30 хвилин. Її вага ускладнювала процес прасування речей, тому прилад не мав миттєвої популярності. Це відбулося після його вдосконалення.

80 років тому розпочалась висадка союзників у Нормандії. Майже 160 000 солдатів британських, американських та канадських Збройних сил десантувалися на окуповану німецькими військами територію північно-західної Франції. Для підкріплення були залучені тисячі літаків та танків. Операція "Оверлорд" стала наймасштабнішою у світовій історії висадкою десанту. Відкривши другий фронт в Європі, англо-американські сили зробили становище нацистської Німеччини практично безнадійним.

6 червня 1990 року було проголошено відродження незалежної від Москви Української Церкви на території Київської метрополії. Це відбулось на Всеукраїнському православному Церковному Соборі УАПЦ. На з'їзд у Києві прибули понад 700 делегатів від духовенства та віряни з усієї України. Собор тривав два дні. Окрім затвердження "Акту відновлення Української Автокефальної Православної Церкви", першим її патріархом був обраний митрополит Мстислав Скрипник.

Торік саме цього дня російські війська підірвали Каховську ГЕС. Це призвело до масштабного затоплення та техногенної катастрофи. Під водою опинились майже 80 населених пунктів. Внаслідок руйнації Каховської ГЕС загинули сотні цивільних, постраждали родючі поля, дикі тварини. Сума збитків, завданих довкіллю, перевищила 55 мільярдів гривень. Каховська ГЕС не підлягає відновленню. А яким буде 6 червня 2024 року, залежить від кожного з нас.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір